Занимљивости Издвајамо

Истина откривена 105 године касније: Титаник није ударио у санту леда (ВИДЕО)

– Ово није једноставна прича о судару брода с леденом сантом и о потонућу. Ово мења целину приче. Стручњаци тврде да када таква температура дође у додир с челиком, ослаби га за до 75 посто

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Потонуће Титаника је узроковао пожар, а не ударац у санту леда, тврде стручњаци који су, како би поткрепили своју теорију објавили и нови доказ, пише Индепендент.

Више од 1.500 путника је изгубило своје животе када је Титаник потонуо на крстарењу од Саутемптона до Њујорка у априлу 1912. године. И док је узрок катастрофе дуго приписиван санти леда, нови докази упућују на то да је ватра избила у трупу и тињала незапажено готово три недеље, што је на крају довело до потонућа.

Стручњацима је теорија о пожару била позната и раније, а најновија анализа фотографија подстакла их је да окриве ватру као примарни разлог потонућа.

Новинар Сенан Молони који је провео више од 30 година исражујући потонуће Титаника, проучио је фотографије које је снимио главни инжењер електротехнике на броду пре него што је напустио бродоградилиште. Молони је казао како је уочио нешто више од 9 метара дуге црне трагове дуж десне стране трупа, управо тамо где је брод пробила санта леда.

– Тражили смо део где је лед пробио труп брода и схватили да је управо на том делу брод био оштећен и пре него што је напустио бродоградилиште у Белфасту – каже Молони.

Стручњаци су касније потврдили да је црне трагове вероватно узроковао пожар који је почео у доњем делу брода. Екипа од 12 људи је покушала да угаси пожар, али је био превелик да би се обуздао. Температура је досезала и до 1.000 степени.

На крају, када је Титаник ударио у лед, челични труп је био толико ослабљен да је пробијен.

Џеј Брус Исмеј, председник компаније која је саградила Титаник строго им је забранио да путницима спомињу било шта о пожару. Сенан Молони је своје сазнање приказао у документарцу “Титаник:Нови докази”, који је емитован за Нову годину на каналу Ченел 4.

Молони такође тврди да је брод у Саутемптону био окренут тако да путници не виде штету која је на броду настала због пожара.

– Ово није једноставна прича о судару брода с леденом сантом и о потонућу. Ово мења целину приче. Стручњаци тврде да када таква температура дође у додир с челиком, ослаби га за до 75 посто – додаје новинар.

– За пожар се знало, али је заташкавано. Титаник никада није требао да заплови – закључио је Молони.

Извор:Телеграф.рс