Издвајамо Свет

ШОЈГУ ЗАПРЕТИО САД: Спремате ли било где напад сличан бомбардовању Србије, сазнаћемо за само 1 секунду, а онда …

Сергеј Шојгу (Фото: Јутјуб)

Министар одбране Русије, генерал армије Сергеј Шојгу, рекао је да је потенцијал суперкомпјутера Националног центра за управљање одбраном колосалан и да се не користи ни половина његових тренутних могућности.

За сам суперкомпјутер је рекао: „Он има отворену `архитектуру`. Из њега се могу уклонити неки блокови и стављати нови. Његове могућности се могу и ширити и повећавати. Резерве су такође колосалне”.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Шојгу је објаснио и зашто се не користи тренутно ни половина потенцијала централног компјутера (суперкомпјутера) Оружаних снага Руске Федерације:

„За веће коришћење његових могућности потребно је даље `кљукање` те машине додатним подацима.”

А могућности суперкомпјутера – посебно његову способност да анализира ситуације и нуди закључке, полазећи од података којима је бо `нахрањен` – Шојгу је илустровао на примеру НАТО операција против Југославије:

„То је била велика НАТО-операција. Да би је извели, извршили су концентрацију ратних бродова, примакли ракете на одређене локације и одређена растојања. Ако сутра из неке зоне почну да стижу сличне информације, суперкомпјутер ће нас упозорити: „Пријатељи, та ситуација 90 одсто личи на оно што је било 1999. у Србији. Постоји опасност да се у тој зони понови оно што је било у Србији. Предузимајте мере”.

Оперативна моћ руског војног суперкомпјутера – према проценама – три пута је већа од могућности суперкомпјутера који користи Пентагон.

Начелник руског Националног центра за управљање одбраном – генерал Михаил Мизинцев – тврди да његов „суперкомп” може да чува 19 пута више података него онај којим располаже америчко Министарство одбране.

Национални центар РФ за управљање одбраном профункционисао је 1-ог децембра 2014-те.

Мизинцев посебно наглашава: „Све у нашем суперкомпјутеру је произведено у Русији. Зато је свако `цурење` података унапред искључено. Сведено на нулу. За рад у Центру одшколовали смо више од сто програмера и других стручњака”.

 

Извор: Факти.орг