Занимљивости Издвајамо

КАД ВИДИТЕ ЦЕНЕ – ВРАТИЋЕТЕ СЕ НА СЕЛО: 4.500 евра кућа са 34 ара, салаш у Војводини за 15.000 евра, вреди погледати…

Да започнете живот на имању, потребно је око 15.000 евра за салаш у Војводини или неколико стотина евра да се адаптира напуштена кућа

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

За повратак на село много су важније љубав и добра воља од новца, јер је земља плодна и родиће свако семе. Да, али то и нешто кошта.

У суштини, све се своди на одабир добре локације и стратегију. Локација се односи на децу, па је врло важно да у близини имате вртић или школу ако не желите да децу чувате по цео дан, што и није лоша опција. Стратегија подразумева да прелазак не значи и моментални отказ на послу, већ викенд одсуства или отказ само једног од два брачна друга.

Традиционално и модерно

Драгана Томић, стручњак за људске ресурсе, која се вратила у село поред Сокобање, каже да постоје две опције. Да се бавите нечим што је урбано, али да не морате да будете у канцеларији и да се бавите само пољопривредом.

– Али не можете преко ноћи да постанете пољопривредник, то је нереално. Суштина је да се нешто што је традиционално упакује у модерни производ за савременог купца и да се пласира преко друштвених мрежа. Савремена технологија у комбинацији с природом – поручује Томићева.

Економиста Мирослав Здравковић потврђује за Курир да су за повратак на село много важније љубав и добра воља од новца, јер је земља плодна и родиће свако семе. Стога се и питање новца може рачунати на различите начине: од 10.000 до 15.000 евра за куповину великог имања у Војводини или неколико стотина евра да се адаптира давно напуштена кућа за употребу.

Више могућности

– За живот на селу и избор занимања, сточарство, воћарство или ратарство, важно је и где се конкретно село налази, чиме се околни становници баве, близина великог града као тржишта и места набавке, али и школе, дома здравља. Стога је потпуно другачија рачуница за повратак на Власину, у Рајац код Неготина, на Пештер, у сва три поморавља, западну Србију или у Војводину – поручује Здравковић.

 

Чињенице
Колико кошта ар

* 20 евра – Сопот
* 30 евра – Сурдулица
* 40 евра – Лајковац
* 80 евра – Смедеревска Паланка
* 113 евра – Шабац
* 230 евра – Горњи Милановац
* 230 евра – Богатић
* 250 евра – Банат
* 350 евра – Лапово
* 350 евра – Таково
* 370 евра – Ваљево
* 470 евра – Ниш
* 840 евра – Врњачка Бања

Савети

* Бирајте локацију која у близини има вртић, школу, дом здравља
* Немојте одмах дати отказ на послу у граду
* Поред саме пољопривреде, бавите се нечим што је урбано
* За избор пољопривредне делатности важно је где се село налази, чиме се околни становници баве
* Региструјте се као пољопривредно домаћинство
* Информишите се које субвенције можете да добијете
* Козе су најјефтиније
* За пчеле треба знање
* Воћњак не захтева много рада

Чиме бисте могли да се бавите

* гајење коза и производња сира – 10 грла – 200 евра
* гајење малина – 500 седница – 2.500 евра
* гајење воћа – 100-300 евра по ару
* сеоски туризам – 5.000 евра
* рибњак – 10.000 – 15.000 евра
* чување пчела – 4 кошнице 600 евра

Бранислав Гулан
ИЗГУБЉЕНА БИТКА

– Повратка на село нема, ту смо битку изгубили. Сада треба да се боримо за варошице, Неготин, Бачку Паланку, тамо где има по неколико десетина хиљада становника – каже Бранислав Гулан, члан Академијског одбора за село Српске академија наука и уметности.

 

Извор: Курир