Издвајамо Србија

НЕНАД ПОПОВИЋ: Увођење санкција Русији не би биле санкције Русима, већ нама самима!

Фото: Јутјуб

Министар задужен за технолошки развој и иновације Ненад Поповић изјавио је данас да Србија усклађује своју међународну политику са ЕУ, али да никада неће увести санкције Русији и да то ниједна влада не би урадила.

„Србија усклађује своју међународну политику са ЕУ у 99 одсто односа, али што се тиче Русије, врло је јасан став председника Србије Александра Вучића и целе Владе Србије да никада нећемо увести санкције Русији. То не би биле санкције Русима, већ нама самима. Никада ниједна влада у Србији не би увела санкције Русији“, рекао је Поповић за РТС.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Коментаришући долазак шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова у Београд, поводом обележавања 180 година дипломатских односа Србије и Русије, он је рекао да је Русија увек била уз Србију у тешким тренуцима и да то и данас чини.

„Русија подржава политику Србије према КиМ и дијалог који водимо, али подржава и Резолуцију 1244. Русија је увек била уз Србију по питању Косова“, нагласио је Поповић.

На све учесталије притиске са Запада на Србију да прихвати независност Косова, он каже да Русија најбоље зна до чега ти притисци могу да доведу јер су, како је рекао, успели да посвађају два братска народа, Русе и Украјинце.

„Иста рука врши притисак на Србију да одустане од оног што је њено, а то је наше Косово. Србија је отворена за сваки дијалог са Албанцима, то је показала у Бриселском процесу, да Албанци добију највећу могућу аутономију на свету, али у оквиру Устава и Резолуције 1244 Савета безбедности УН“, нагласио је Поповић.

Упитан да прокоментарише изјаве које стижу из Словеније да ће и они покушати да убеде земље чланице ЕУ које нису признале Косово да то учине, он је рекао да то покушавају неуспешно већ 18 година.

„После става Шпаније, где кажу да Косово виде као регион Србије, то отвора огроман маневарски простор за нашу владу и председника Вучића, који све чине да у дијалогу дођу до решења које је прихватљиво и за Србе и Албанце“, појаснио је Поповић.

Говорећи о трговинској размени са Русијом, он је рекао да је заједнички обрт данас око две и по милијарде долара, али да је потенцијал много већи.

Он је додао да се чини све да то буде боље и да се очекује раст извоза до двадесет одсто, а да носиоци тог процеса треба да буду мала и средња предузећа.

 

 

Извор: rs.sputniknews.com