Издвајамо Србија

ЕВО ШТА ЗАИСТА ПИШЕ у документу који је „подигао“ хрватску рампу за поглавље 26!

Застава Србије (фото:ЈуТјуб)

У Министарству просвете, науке и технолошког развоја је оверен анекс Меморандума о сарадњи у области издавања уџбеника на језику и писму националне мањине

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Њиме ће бити обезбеђена 84 нова уџбеника на језицима мањина које се у Србији школују на матерњем језику. Анекс је потписан између Завода за уџбенике, ресорног министарства и представника седам националних мањина које се у Србији школују на матерњем језику.

Ресорно министарство је потписало анексе меморандума са представницима буграског, бошњачког, хрватског, румунског, русинског и мађарског националног савета национале мањине, а са националним саветом албанске мањине, биће потписан анекс са истим условима, али када почне реализација Меморандума.

Према анексима Меморандума, који су јуче потписани, предвиђено је обезбеђивање 84 додатних наслова од чега 25 на босанском језику, 12 на бугарском, 18 на хрвтаском, три на мађарском, пет на румунском, пет на русинском и 16 на словачком. Сам Меморандум је потписан 24. марта ове године у циљу потпуне имплементације Акционог плана за преговарачко поглавље 23. Меморандум је дефинисао припрему и штампу уџбеника за основну школу на језику националних мањина, а за ту активност је из буџета издвојено 134 милиона динара. Меморандумом који је потписан у марту, дефинисано је да ће национални савети за сваку наредну годину доставити листу приоритетних уџбеника за наредну школску годину. Министар просвете Младен Шарчевић је том приликом изјавио да је ово још један од примера добре сарадње са представницима националних мањина.

Завод за уџбенике је, према његовим речима, спреман, и они имају довољно ресурса. Како је објаснио, Србија не може донети уџбеник из матерњег језика за неку националну мањину, већ само „обавља техничку страну“, а Завод је спреман за то, тачније, спреман је за штампање.

– Нигде не постоји кочница у свему овоме и ово је само један облик сарадње – поручио је он.

Председник комисије за образовање координације Националних већа Националних мањина у Србији Есад Џуџо је рекао да се данашњим потписивањем анекса о недостајућим уџбеницима са Министарством и Заводом заокружило питање недостајућих уџбеника у настави на језицима националних мањина

– То је велики корак, нарочито за припаднике националних мањина – поручио је он и оценио да је остваривање права националних мањина додатни импулс европском путу Србије. Меморандумом из марта је предвиђено, не рачунајући уџбенике на албанском, штампање 57 наслова, од чега је до сада одштампано 24, а 33 је у процесу одобравања, након којег ће ући у процедуру штампања.

Извор:Танјуг