Издвајамо Србија

КАВАЈИН НАПАД НА ТИТА: Шокантне приче о терористичким нападима на нашу земљу

5. Авионом на „Ушће“: Кавајин терористички напад на Тита

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Члан четничке организације и сарадник ЦИА извео је прву отмицу авиона у историји САД да би се њиме обрушио на седиште ЦК КПЈ у Београду

Никола Каваја, Србин рођен у Пећи 1932, после неколико саботажа у ЈНА осуђен је на 18 година затвора, али је после четири је побегао у Аустрију. Ту је почео да ради за ЦИА. По налогу агенције, био је пратилац Петра ИИ Карађорђевића приликом боравака у Америци, а под надзором ЦИА у САД је организовао четничку организацију СОПО. Нападали су привредна и дипломатска представништва СФРЈ на америчком континенту. Једна од њихових акција био је истовремени напад бомбама на амбасаде СФРЈ у Вашингтону и Отави, и конзулате у Њујорку, Чикагу, Сан Франциску и Торонту 29. јануара 1967.

И ЦИА и КГБ

У интервјуима пред крај живота Каваја је тврдио да је неколико пута покушавао атентат на Тита и да је радио као плаћени убица ЦИА, али је њен портпарол то негирао. Њујорк тајмс писао је да је Каваја радио и за ЦИА и за КГБ. Самоубилачки напад на седиште комуниста у Београду, о чему пишемо, требало је да буде круна његове терористичке каријере…

У авион на лету између Њујорка до Чикага Никола Каваја је успео да 20. јуна 1979. унесе две бомбе у пивским флашама везаним за ноге и неколико штапина динамита у торби. Претећи да ће авион дићи у ваздух, он је од америчких власти тражио да се из затвора ослободи његов друг Стоиљко Кајевић. Каваја је планирао да се авионом забије у седиште Централног комитета Савеза комуниста Југославије (данашња палата „Ушће“), а Кајевић је требало да му покаже која је то зграда, јер је подигнута после Кавајиног бекства из земље. Стоиљко Кајевић је, међутим, одбио да буде ослобођен и да пође у ту авантуру. Иначе, то је била прва успешна отмица једног путничког авиона у САД…

На аеродрому у Чикагу Никола Каваја је ослободио свих 288 путника и све чланове посаде, осим пилота, копилота и једног детектива. Придружио им се и Кавајин адвокат, који је покушао да га наговори да се преда. Са четворицом талаца, Каваја је одлетео у Њујорк и ту се укрцао у други, већи авион, који је могао да лети до Европе. У страху од снајпериста, везао је за себе детектива и копилота при преласку у другу летелицу. Полетели су ка Европи и Каваја је тада, на наговор адвоката, који му је рекао да Ирска нема споразум о изручењу са САД, слетео тамо. Ирци су га, међутим, вратили Американцима, а ови су га у већ у децембру због тероризма, поседовања експлозива и отмице авиона осудили на 40 година робије. Пуштен је на условну слободу 1997. и одмах стигао у Грчку, а одатле у Србију.

Испред Карлоса Шакала

У Београду је водио уредан, спортски живот. Трчао је сваког јутра и дизао тегове од 180 килограма. Радио је на снимању документарног филма о српским командосима, за који је потписао уговор са америчким продуцентима. Умро је 2008. у свом београдском стану. У телевизијској емисији о светским атентаторима у продукцији канала Хистори, Никола Каваја стављен је на треће место, испред чувеног Карлоса, званог Шакал!
КАВАЈА И МАФИЈА

Једна од најконтроверзнијих личности српске емиграције у Америци Бошко Радоњић, шеф ирске мафије у Њујорку с почетка осамдесетих година прошлог века и пријатељ мафијашког дона Џона Готија, био је кум Николе Каваје – венчао га је с првом женом.

Извор:Курир/Момчило Петровић