Издвајамо Србија

БОЛЕСНУ ДЕЦУ ЛЕЧИМО СМС-ом А МИЛИОНИ СЕ БАЦАЈУ: Фонтана на Славији скупља од најскупље у Европи!

Званично највећа европска фонтана саграђена је у Украјини за 1,5 милиона евра – иако већа и боља, јефтинија је од наше за чак 300.000 евра

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Нова музичка фонтана на Тргу Славија у Београду коштала је грађане невероватних 1,8 милиона евра, што је за читавих 300.000 евра скупље од званично најскупље и највеће мултимедијалне фонтане у Европи!

Наиме, фонтана Рошен налази се у украјинском граду Виници, а њена изградња коштала је 1,5 милиона евра. Иако се београдски челници хвале импозантним димензијама фонтане на Славији, која се простире на 800 квадрата водене површине, с висином млаза од 16 метара, украјински Рошен има површину од скоро 1.000 квадрата, а баца воду и до 70 метара у висину. Док нашу прескупу фонтану осветљава 360 подводних и 75 спољашњих рефлектора, украјинска има 560 подводних рефлектора.

Без одговора 12 дана

Рошен је направљен 2011. године, а може да пева, плеше, мења боје, али и да репродукује у води слике и снимке у 3Д технологији. За потребу изградње ове фонтане исушен је чак и део корита реке Јужни Буг, а фонтана се напаја директно водом из ове реке. Међутим, све ово је није учинило скупљом од музичке фонтане на Славији!

Како је могуће да је нова београдска атракцију „прогутала“ чак 1,8 милиона евра, градски челници већ 12 дана одбијају да објасне. Исто толико пута су упућена питања Курира на шта је конкретно потрошен толики новац и шта све чини спецификацију трошкова остала без одговара.

Пројекат, како га називају, „новог симбола града“ нисмо успели да добијемо ни од Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда, која је расписала конкурс, ни од фирме „ПМЦ инжењеринг“, која је изводила радове. Неми за конкретне одговоре остали су и у Институту за водопривреду „Јарослав Черни“, који су били одговорни за идејни пројекат и пројекат за извођење радова.

Крију рачуне

Градоначелник Синиша Мали на седници Скупштине града тврдио је прво да није добио наша питања о фонтани, затим да он као градоначелник не треба да зна спецификацију трошкова за сваку инвестицију, али и да ћемо одговоре добити. Иако нас је градоначелник упутио на Дирекцију за грађевинско земљиште, од њих смо добили одговоре да се поводом овог обратимо Граду.

Драгослав Шумарац

ПРОМАШЕНА ИНВЕСТИЦИЈА

Драгослав Шумарац, професор Грађевинског факултета, бивши министар грађевине и председник Инжењерске коморе, сматра да је фонтана на Славији промашена инвестиција:

– Фонтана је лоше изграђена и на погрешном је месту. Има проблем са сензорима, плави, не служи возачима ни пешацима. То говори о промашености саме инвестиције, да не говоримо о томе да је у то уложено 1,8 милиона евра док нам се болнице распадају. А и што кажу људи – каква је то фонтана на чију ивицу не можеш да седнеш и да убациш новчић у њу?

Права ствар

ЛЕПО И ЈЕФТИНО

Поред Украјинаца, фонтане по разумним ценама знају да граде и Кинези, па је тако импозантна плешућа ЛЕД фонтана у Пекингу с подводним осветљењем коштала само 800.000 евра, док су наши суседи у Загребу у Радничкој улици саградили фонтану површине 44 квадратна метра за свега 81.000 евра.

Подсетимо, на светском сајту за електронску трговину Алибаба може се наћи фонтана веома слична београдској за 200.000 евра.

 

Извор: Курир / Јелена Пронић