Србија

НЕМАЧКИ МЕДИЈИ: СРБИЈУ ЧЕКА ВЕЛИКА РАДНИЧКА ПОБУНА! Слабо плаћени радници у фирмама су у очајној ситуацији!

Фото: Јутјуб

„Протести, штрајкови, блокаде и заузимање просторија и хала – српски радници се боре против свог лошег положаја“ – то је тема о којој пише немачки магазин Перспективе онлајн.

 

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

„Година 2017. је у Србији пре свега била година штрајкова и протеста. У априлу су одржане највеће демонстрације откако је почео нови миленијум. После избора неолибералног и националистички настројеног Александра Вучића за председника, данима су хиљаде људи биле на улицама. Протести су почели спонтано у Београду и за најкраће време су захватили 18 других градова

ДА ЛИ СУ ОВО РЕЧИ КОЈИМА ПОЧИЊЕ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ? Трамп се обратио Киму, цео свет је у страху!

Велики део демонстраната су чинили градска младеж и студенти, али су у протестима учествовали и полицајци и војници. Националисти и фашисти су повремено покушавали да предводе протесте, али у томе би их на крају спречавао остатак демонстраната који нису дозволили да их неко политички инструментализује.“

„Српски радници у индустрији су исто тако ове године више пута штрајковали – највећу пажњу је изазвао штрајк Фијатових радника. Још у фебруару је половина радника једног произвођача делова обуставила рад и тражила веће плате. После пет дана штрајка, радници су успели са својим захтевима. У јуну је почело да штрајкује 2.000 радника погона Фијат-Крајслер […] Руководство је одбило да преговара са штрајкачима а штрајк је после две недеље прекинут под притиском синдиката. Фијат-Крајслер одиграо је на већ проверену карту конкурентских локација запретивши да ће, ако се штрајк настави, преместити производњу у иностранство. А влада, која има власништво над 33 одсто фабрике, послужила се националистичком пропагандом, апелујући на раднике да воде рачуна о добробити Србије. Лично председница владе је обишла место отпора и оптужила раднике да наносе штету читавој српској привреди…“

После информација о штрајковима у Горењу и Гоши, у тексту се закључује: „Упада у очи да се штрајкује у страним концернима који су се због малих плата и малог пореза као и због мањкавих права радника одлучили за производњу у Србији. Пример Гоше показује и колико је очајна ситуација радника који су због тога практично повели класну борбу. Из тог разлога може да се претпостави да ће у Србији и другим балканским земљама класне борбе да узму маха“, пише Перспективе онлајн.

Извор:  Kurir.rs/DW