Свет Србија

Иза кулиса посете турског председника Србији: Ердоган шири Отоманско царство

Помпезну дводневну посету председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана Србији домаћа и страна штампа окарактерисала је као неку врсту обнове Отоманске империје, односно намеру ширења политичког утицаја на Балкану јачањем економских веза.

Спољнополитички коментатор Бошко Јакшић сматра да је економска сарадња добродошла посрнулој српској привреди, али је лош сигнал радовање Александра Вучића посети Ердогана кога Запад оптужује за гушење демократских слобода.

– Оптужба о тежњи за обновом Отоманске империје оправдана је у једном сегменту, а то је да Ердоган улаже у делове Балкана настањене већински муслиманским становништвом. То потврђује и његов одлазак у Нови Пазар и исказивање бриге за тај део Србије, чиме поручује да на тамошњи живаљ гледа као на своју децу – каже за „Вести“ Јакшић.

Турски председник повео је у Србију 185 привредника и осам министара и не крије да је првенствено заинтересована за пројекте везане за Санџак, односно за Новом Пазару најближи аеродром у Лађевцима код Краљева (користи га и Војска Србије) и пројекте аутопутева Тутин – Нови Пазар – Сјеница и Београд-Сарајево.
Бошко Јакшић се осврнуо и на политичку димензију посете Ердогана. Он указује и да је Запад сада све гласнији у оценама да је турски председник искористио прошлогодишњи покушај државног удара за хапшење око 50.000 људи, односно свих који су били макар и мало критични према њему. Јакшић сматра да то указује на његову све ауторитарнију владавину и тежњу за апсолутном контролом живота у Турској, уз обезбеђивање нових председничких мандата после три премијерска.
Уредник спољнополитичке рубрике „Нина“ Зоран Прерадовић мисли је да је Ердоганова посета „лоша вест сам по себи“ због ниских демократских потенцијала и зато што је непоуздан чак и за партнере који су му значајнији од Србије, попут САД.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

– Турска има интересе на Балкану прво у односу Бошњаке у БиХ, а потом и на Косово – указао је Прерадовић.

Све је чешћа теза страних аналитичких кругова да су „Ердоган, Орбан и Вучић – диктатори у покушају“. Истовремено, корисници друштвених мрежа у Србији објављују фотографије Вучића који је за прошле парламентарне изборе обукао исти сако у коме се Ердоган нешто раније појавио на гласачком месту у Турској.

Међутим, аналитичар Никола Јовановић указује на огромну разлику коју не може да сакрије истоветан сако.

– У првих пет година Ердоганове власти годишњи раст Турске економије био је 6,8 одсто. Под Вучићем, српска економија расте 0,9 одсто – написао је сарадник бившег шефа дипломатије Вука Јеремића.

Извор: Д.Декић-Вести