Издвајамо Србија

ШИПТАРИ У ПАНИЦИ! ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ: Србија изненада добила јак адут да врати Косово

Питање које је председник Србије Александар Вучић јавно поставио Европи — како то у случају Каталоније не важи референдум о независности, а у случају Косова отцепљење може и без референдума — врло брзо је добило одговор из Европске комисије — случај Косова и Метохије није упоредив само из разлога што је Шпанија члан ЕУ!

Преиспитивање акта о признању независности Косова налажу битно промењене околности изражене правилом „ребус сиц стантибус“, односно случај Каталонија је околност која није постојала у време кад је проглашена независност такозване државе Косово.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Да ли дешавање у Шпанији Србија може правно да искористи по питању Косова и Метохије?

Славка Којић, експерт за међународно право, објашњава да такав однос ЕК говори да тај орган ЕУ сматра да државе-чланице и оне које то нису немају иста права и обавезе у међународноправном поретку, што је у супротности са основним начелима међународног права који је утемељен Повељом УН.

„Имајући све то у виду, државе које су изричито признале независност Косова, која је проглашена без спровођења референдума, у сваком случају би морале да преиспитају своју изјаву о признању. Преиспитивање акта о признању независности Косова налажу битно промењене околности изражене правилом “ребус сиц стантибус‘, што значи да се ради о ’битним променама околности‘ које нису постојале у тренутку изражавања акта о признању независности Косова. Дакле, реч је о околностима које су настале тек накнадно, а које се нису могле претпоставити у тренутку признавања независности Косова. Став ЕК у погледу збивања у шпанској покрајини, те давање подршке суверенитету и територијалном интегритету постојец́е државе (Шпаније), чланице међународних организација (УН, ЕУ…), у односу на раније признавање независности Косова, представља корениту промену околности које налажу разлог за повлачење претходно датих аката о признању независности Косова“, наводи она.

Она додаје да обавеза преиспитивања и повлачења аката о признању произилази из основних начела међународних односа која предвиђају да су све државе, у погледу свог суверенитета, права и обавеза, равноправне у међународноправном поретку.

„Декларација о пријатељским односима предвиђа да све државе имају једнака права и дужности и равноправни су чланови међународне заједнице, независно од разлика економске, социјалне, политичке или неке друге природе“, тврди наша саговорница.

Председник Вучић рекао је да су се светски центри моћи играли када су мислили да могу да прекрајају границе на Балкану, јер регион не припада Европској унији, а сада, када је мечка дошла пред њихова врата“, ситуација је много озбиљна. Ово је најбољи пример двоструких аршина и лицемерја светске политике, закључио је Вучић.

 

Извор: rs.sputniknews.com