Свет Србија

Након СУРИНАМА и ГВИНЕЈЕ БИСАО, низ земаља преиспитује одлуку о признању Косова

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да очекује да се настави процес повлачења признања Косова од стране бројних земаља.

Он је казао да је на маргинама седнице министарског савета земаља Франкофоније у Паризу разговарао са представницима земаља које нису признале једнострано проглашену независност КиМ и са којима су учвршћени ти ставови, али и са представницима других земаља које су спремне да преиспитају своје ставове.
– Разговарао сам са министрима низа земаља које нису признале Косово и од њих сам добио уверавања да ће остати при свом ставу. Разговарао сам и са министрима земаља које преиспитују своје ставове везано за одлуке њихових администрација које су раније признале Косово, али те информације ћемо сачувати за наше потребе да би смо онемогућили да друга страна ради у контра смеру – рекао је Дачић.
Према његовим речима, ситуација се променила у корист Србије.

– Постоји велики број земаља, нарочито после онога што се дешава у Каталонији која иде путем Косова, односно једностраних аката, и многи увиђају да Косово не може бити суи генерис, односно случај за себе, већ да то постаје један преседан на који се сада сви позивају, што може угрозити територијални интегритет низа земаља широм света – рекао је Дачић и додао да ће и наредних месеци наставити контакте на ту тему.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Он је додао и да је Међународна организација Франкофоније, за Србију веома важна, јер су њени састанци прилика за билатералне сусрете и учвршћивање међународне спољнополитичке позиције Србије.

– У том смислу сам искористио овај министарски савет да разговарам са својим колегама министрима о темама које су за нас значајне, а најзначајнија је свакако тема Косова – рекао је Дачић.

Како је рекао, следеће године биће одржан самит Франкофоније у Јерменији, а очекује се да ће на њему бити расправљано о пуноправном чланству Србије у тој организацији.

Међународна организација Франкофоније окупља 80 земаља – сталних и придружених чланица, а Србија у њој има статус посматрача.

Извор: Tanjug