Издвајамо Србија

ХАРАДИНАЈ НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ: Уследиће трагедије због игре са границама!

Фото: Јутјуб

Народ на Косову очекује да Србија, на крају дијалога Београда и Приштине, призна независност Косова, каже за Дојче веле премијер Косова Рамуш Харадинај.

Харадинај је у интервјуу вођеном на српском језику рекао да је дијалог имао напретке до Бриселског споразума 2013. године.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

„Надаље дијалог није имао праву суштину. Забринути смо, јер то не треба да буде дијалог ради дијалога, већ дијалог за прогрес у нашем друштву, у обе земље. Трудио сам се да као Влада спремимо платформу за будућу етапу дијалога и она ће бити предложена нашој Скупштини где ће сви имати могућност да допринесу.“

Упитан да ли ће коначно бити формирана Заједница српских општина, Харадинај је одговорио: „Ми смо одавно били спремни да то учинимо на основу Устава Косова. Договор у Бриселу није поштовао Устав и Уставни суд Косова је тврдио да тај договор није у духу Устава.“ Додао је да је формирање асоцијације и даље могуће према косовском Уставу који такву асоцијацију међутим види као „координационо, али не као извршно тело“.

На питање да ли је могућа подела Косова коју отворено предлажу и неки политичари из Србије, косовски премијер је одвратио: „Игра са границама је опасна на Балкану, ко год да се њима игра. Не верујем да су то озбиљне приче и не бих хтео да о томе икада причам пошто знамо шта ће следити ако се тиме играмо“, рекао је он и додао: „Следиће трагедије којих се још увек сећамо и није паметно да о томе причамо. Веома је опасно.“

Добар однос са Српском листом

Рамуш Харадинај је рекао да има добре односе са Српском листом и да сматра да Влада добро ради. На питање да ли Српска листа има уцењивачки потенцијал јер може да сруши Владу, Харадинај је одговорио да уз танку већину од 61 посланика свака странка у Влади може да је сруши, али да не очекује да ће се то десити.

„Сви смо свесни ситуације и стања на Косову као и онога што грађани очекују од нас, било Албанци као већина или друге заједнице. И Србима је битно да се поправља живот, ред, мир, безбедност за све. Имамо тај циљ и радимо без икаквих сметњи“, навео је он.

На питање да ли ће тражити подршку опозиције за формирање војске Косова, за шта се раније гласно залагао, Харадинај је рекао да су нека питања „национална, а не само питања владајуће коалиције“. „Што се тиче питања војске, имамо различите ставове, али ипак смо ту да разговарамо и видимо какво је могуће решење. Иначе, Косово има војску, али сада се ради о имену нашу војске – за сада се зове Косовске безбедносне снаге, а сутра би могла да се зове Армија Косова.“

Страх од потернице?

На питање да ли ће као премијер имати проблеме да путује због потернице из Србије, Харадинај је рекао: „Ја увек путујем слободно, чак и кад имам сметње. Део сам слободе мог народа, допринео сам слободи и осећам се слободно. Ако било ко има друкчије мишљење о томе не бринем превише пошто знам ко сам и одакле сам.“

Новинари ДW су питали Харадинаја и за његове процесе у Хашком трибуналу где је двапут ослобођен, али уз одустајање бројних сведока. Он је указао на став главног тужиоца Сержа Брамерца о томе: „Читајте став Брамерца и немам више коментара на то.“

Упитан да ли ће на Косову неко коначно одговарати за злочине над Србима, Ромима и другим неалбанцима, Харадинај је рекао: „За то имамо судове и тужилаштво, у правној смо држави и свако има свој мандат за свој посао.“ Додао је: „Закон је закон, за све починиоце и све жртве. То ћемо бранити. Не одабирамо жртве и починиоце већ се повинујем Уставу и законима.“

О Специјалном суду за злочине ОВК који почиње са радом у Хагу рекао је да је у питању дискриминација „јер се не тражи права за све жртве, већ само за неке по националној селекцији што није најбољи пут за правду“. Иако се том суду раније оштро противио, сада наводи да ће Косово испунити преузете обавезе и сарађивати са судом.

Харадинај је још изразио наду да ће демаркација границе са Црном Гором бити решена и да ће Косово коначно добити визну либерализацију. „Причам са грађанима Косова сваки дан, радим за њих 16 сати дневно.“

 

 

Извор: Дојче веле