Издвајамо Србија

СРПСКИ ЕКСПЕРТИ ИЗДАЛИ ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ: Деца ће нам умирати од рака због…

Недопустиво је да нам неко затрује земљу и водотокове. То је злочин, каже проф. др Радан Џодић, директор Института за онкологију

Последице несавесног одлагања опасног отпада, који је скривен на око 90 локација у Србији, платићемо нарушеним здрављем, а стручњаци упозоравају да тај канцерогени и токсични материјал може лако довести до повећања броја оболелих од рака, пре свега деце.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Процењује се да на територији наше земље постоји чак 300.000 тона историјског отпада, заосталог још из социјализма, који није адекватно одложен у напуштеним фабричким постројењима, као и 100.000 тона штетних сировина које су бахати појединци закопали у нимало безбедним бурадима. Министар за заштиту животне средине Горан Триван већ је истакао да је угрожено здравље целе нације:

Злоћудне ћелије

– Уколико узмете у обзир да су опасне материје најчешће канцерогене, зашто се питамо одакле толико канцерогених обољења и одакле оволико стерилитета?!

У разговору за Курир министар наглашава да је ризик од опасног, лоше третираног отпада по здравље евидентан и велики.

– Сва медицинска сазнања прецизно говоре и указују на то! Медицина се бави тиме, а ми као појединци треба да учинимо све што је у нашој моћи у смислу очувања животне средине. Ово је наша држава, наша животна средина, другу немамо и у питању је наше колективно здравље и здравље наше деце и нације – истакао је Триван и додао да му се чини да грађани почињу да бивају свесни опасности, те да је задовољан сарадњом грађана, надлежних институција и медија.

С министром се слаже и професор др Радан Џодић, онколошки хирург и директор Института за онкологију и радиологију. Он каже да сви ти хемијски и физички агенси могу да изазову настајање злоћудних ћелија.

Загађење хране

– Међу тим отпадом има и канцерогеног, који су штетни јер улазе у водотокове, земљиште и ланац исхране. Те штетне материје су продукти опасног отпада, и као и деривати нафте, могу бити опасни и могу изазвати рак. Уколико неки наставе да непрописно и нелегално одлажу такав отпад, онда се може повећати број оболеле деце и одраслих од канцера. Сви смо угрожени! Недопустиво је да нам неко затрује земљу, водотокове и изворе. То је злочин!

Професор Радисав Шћепановић, директор КБЦ „Др Драгиша Мишовић“, каже за Курир да су искуства у свету доказала да је могуће да нелегално одлаган опасан отпад може да доведе до болести:

– Уколико је тај отпад канцероген и токсичан, онда може да утиче на здравље људи и да изазове рак, али то све мора добро да се испита и научно докаже.

ПРОБЛЕМ Прети пуцање колектора

СТРАХ ОД ЕКОЛОШКЕ КАТАСТРОФЕ У ИСТОЧНОЈ СРБИЈИ

Стручњаци упозоравају да су на колектору рудника бакра Велики Кривељ примећена знатна оштећења, те да би услед великих киша могло да дође до пробоја бране и изливања флотацијске јаловине. Челници градова источне Србије страхују да би отпадне воде пуне токсичних материја угрозиле Тимок и приобаља Дунава све до Црног мора.

– Ако би дошло до његовог пуцања, Зајечар би био изложен еколошкој катастрофи, а самим тим и животи више од 50.000 становника овог града – казао је градоначелник Бошко Ничић, огорчен што проблем није решен, јер је Светска банка дала кредит од 31 милион долара за изградњу колектора.

Владимир Величковић, председник општине Неготин, каже да „ако би дошло до пуцања колектора, хиљаде и хиљаде хектара обрадивог земљишта у околини Неготина биле би трајно уништене“.

Филип Радовић

СВАКИ ДОМ ИМА НЕКИ ОПАСАН ОТПАД

Директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић уверен је да ће центар за третирање отпада бити изграђен пре 2020. године, али и да ће код нас увек постојати појединци који ће желети на нелегалан начин да зараде новац:

– Грађани морају да схвате колико је нелегално складиштење канцерогеног и токсичног отпада опасно. Посебно уколико допре до воде, земљишта, широк је спектар последица. Свако домаћинство поседује нешто што је опасан отпад, попут кућне хемије или батерија. Оне када доспеју у природу могу да испусте врло токсичне и канцерогене материје.

Снежана Богосављевић Бошковић

ТРЕБА ПОЈАЧАТИ ИНСПЕКЦИЈСКИ НАДЗОР

Бивша министарка пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић, чланица скупштинског Одбора за заштиту животне средине, каже за Курир да сваки отпад који се нелегално складишти и закопава представља потенцијалну опасност:

– Проблем који је сада актуелан, свакако, инициран је несавесним правним или физичким лицима, који нелегално, нестручно и неодговорно складиште разне врсте отпада. То је недопустиво и захтева хитну реакцију надлежних. Посебно је важно појачати инспекцијски надзор.

 

 

Извор: Курир.рс