Издвајамо Свет

ЧУВЕНА БАГИРА ЈЕ УСТВАРИ СРПКИЊА ДАНИЈЕЛА: Била је спортисткиња, па МОНАХИЊА а сада СНАЈПЕРИСТКИЊА у УКРАЈИНИ

Багира, најпознатија снајперисткиња на украјинском фронту, у ствари је Данијела Лазовић, Српкиња из Горњег Милановца.

Украјински шпијуни недавно су на интернету поново објавили списак свих српских бораца на њиховом ратишту. Према подацима наших служби, број се смањује, али ова тема увек прети да се негативно одрази на дипломатске односе две државе. Међу српским добровољцима који ратују на страни проруских снага посебно одјекује ратно име Багире, жене снајперисте, која је у једном периоду била можда и најпознатији страни борац на том крвавом бојишту.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Украјински медији у више наврата писали су о овој Српкињи, али њен идентитет, детаљи из живота и начин на који је регрутована до сада су остали скривени. У свим појављивањима у тамошњим медијима или на друштвеним мрежама марамом је скривала лице и никада није говорила о свом животу. Због ореола мистерије, али и убојитог снајпера због ког се прославила, Багира је попримила готово митски статус међу нашим борцима. Ипак, иако животна прича ове тридесетдвогодишње девојка из Горњег Милановца личи на филмску, она никако није позитиван херојски пример ратнице каквом је представљају.

– Данијела Лазовић је као млада тренирала рукомет и била је јако успешна у спорту. Због тренинга се из Горњег Милановца преселила у Голубац, близу манастира Трумане. У једном тренутку је хтела да промени веру, да буде муслиманка, међутим, одустала је и решила да оде у манастир. Ником није било јасно како је до тога дошло пошто смо знали њену природу. Нисам сигуран ни да је тада била пунолетна – прича извор близак породици снајперисткиње.

У следећој сцени овог филма – чији жанр има елементе ратног, крими или трилера – Данијела је игуманија у манастиру Тумане. Њено ново име је – мати Ксенија.

– Често је одлазила за Београд, мада нико није знао због чега. Наводно је остајала код неке пријатељице. Чим би напустила манастир, скидала је мантију и понашала се потпуно другачије. Њени одласци на Косово били су све чешћи, све је било под велом тајне. Након неког времена постала је сумњива полицији – каже наш извор.

Убрзо је, на опште запрепашћење, откривено да „мати Ксенија“ заправо дилује наркотике, које неретко и сама конзумира, наставља наш извор. Због тог дела је ухапшена и чак осуђена на затворску казну. Након изласка из затвора, Данијела дословно нестаје. Прекида контакте са породицом, пријатељима и почиње потпуно нови живот. Србију напушта новембра 2014. године.

– Отишла је на територију источне Украјине, у место Снежное, и придружила се команди „Оплот“, у чијем саставу је деловала проруски оријентисана паравојна јединица под називом „Српски хусарски пук“. У оквиру ове јединице Лазовићева је била на позицији пешадинца, док је касније распоређена у вод који је специјализован за обарање беспилотних летелица. Учествовала је у више оружаних акција на подручју Донбаса, где се истицала вештинама у руковању снајпером – наводи извор.

Против Данијеле Лазовић виши јавни тужилац у Београду је јуна 2015. године предузео доказне радње због постојања сумње да је извршила кривично дело учествовање у рату или у оружаним сукобима. Пошто се није одазивала позивима, наложено је да се она доведе на саслушање, али је полиција утврдила да годинама не живи на адреси на којој је пријављена, као и да чланови породице не знају где се она налази. У Украјини је од тада постала права „икона“ проруских добровољаца, а неретко је износила и политичке ставове.

Током интервјуа који је дала доњецкој новинској агенцији, на течном руском језику говорила је да се противи чланству Србије у ЕУ, наводећи да је на украјинско ратиште дошла искључиво из захвалности према Русији и њеном народу.

Да ли су искључиво мотиви части пресудили у њеном одласку на ратиште, није познато: „плата“ за овакве ратне услуге варира у зависности од заслуга и чина ратника и некада износи и до 2.000 долара месечно.

Није погинула, живи у Русији

У јавности се у јуну 2016. године појавила информација о погибији Багире у сукобу са украјинским снагама безбедности у околини места Гороловка, али се испоставило да је реч о дезинформацији. Према сазнањима до којих смо дошли, она већ неколико година живи у Русији са партнерком.

 

Извор: Курир.рс/Блиц