Свет

ПЕНТАГОН НА НОГАМА – РУСКЕ „УБИЦЕ САТЕЛИТА“ НИШАНЕ САД: Москва одговара да су АМЕРИ ПРОЛУПАЛИ!

Фото: Јутјуб

Информацију америчких медија да ће Русија до 2022. године имати на располагању „убице сателита“ руски експерти су назвали провокацијом и измишљотином

Западни медији су пренели да је прошлог месеца руски ловац МиГ-31, који је летео у близини Москве, био наоружан ракетом која је у стању да уништава космичке апарате у ниској Земљиној орбити.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Америчка телевизија Си-Ен-Би-Си, позивајући се на три извора који су директно упознати са извештајем америчке обавештајне службе, навела је да би ракета, примећена на руском ловцу, могла бити макета противсателитског оружја, које ће бити произведено у Русији до 2022. године.

Канал је навео и да се очекује да ће наредне године бити спроведене вежбе испаљивања тих „лажних“ ракета, како би се испробале њене летачке карактеристике.

Руски војни експерти упозоравају да САД почињу да спроводе планове о милитаризацији космоса, правдајући то наводном претњом која долази од Кине и Русије. Експерти сматрају да је намера Америке да прва започне трку у наоружавању космоса, што би јој обезбедило заузимање доминантне позиције у свемиру и владање тим простором.

Директор руског Центра за војно-политичка истраживања Алексеј Подберезкин дели то мишљење и сматра да се овде ради о провокацији.

– То се може тумачити само као обична провокација, зато што ми већ дуго предлажемо Американцима да се закључи Споразум о неинсталирању оружја у космосу, а они на све могуће начине то избегавају. Они за такву политику немају аргумената, па измишљају глупости, а у ствари се припремају да у свемиру распореде не само војну технику, него и оружје – рекао је Подберезкин за Спутњик.

Русија је крајем септембра поново позвала САД да одустану од постављања оружја у космосу и наставила је да инсистира на потписивању одговарајућег међународног споразума.

Директор Одељења Министарства спољних послова Русије за питања неширења и контроле наоружања Владимир Јермаков је навео да се само у америчкој војној доктрини јасно говори о тежњи САД да доминира у ниској Земљиној орбити. Очигледно је да то предвиђа и постављање офанзивног оружја у орбити и могуће елиминисање свих објеката других земаља. Међутим, то би могло да изазове почетак трке у наоружању у космосу и појављивање нове арене оружане конфронтације.

С правне тачке гледишта, САД имају право да то учине, с обзиром да се међународна забрана односи само на распоређивање оружја за масовно уништење у свемиру.

Руски медији наводе да је потенцијално око 10 земаља, укључујући и Русију, у стању да распореди оружје у свемиру.

Због чињенице да то питање није решено, Русија и Кина инсистирају на томе да се у тој области направи споразум између свих земаља. Нацрт споразума је чак припремљен 2014. године, али САД блокирају потписивање тог документа.

Директни савезници САД, под притиском Вашингтона, страхују да отворено подрже Русију, али Москва и даље тврди да је неприхватљиво распоређивати оружје у свемиру. Такође, према речима руског дипломате, руска страна је изјавила да неће бити прва која ће поставити оружје у свемиру.

Иначе, како наводи амерички канал Си-Ен-Би-Си, позивајући се на своје изворе, претпоставља се да ће се руско противсателитско оружје, прикачено на ракету-носач, користити за нападе на комуникацијске и фотосателите, који служе за снимање Земље из свемира, у ниској Земљиној орбити.

Телевизија наводи и да сличне ракетне системе за обарање сателита на располагању имају и САД и Кина, али није прецизирано да ли обе војске имају такво оружје у свом арсеналу.

 

Извор: rs.sputniknews.com