Свет

СТРАШНО УПОЗОРЕЊЕ: Свет је спреман за катастрофу: Прети нам вирус који ће однети 80 милиона живота

Свет је неприпремљен за глобалну пандемију која би, ако би до ње дошло, могла за 36 сати да однесе животе и до 80 милиона људи и „збрише“ глобални бруто домаћи производ (БДП) за пет посто, упозорила је Светска здравствена организација (СЗО).

Неки респираторни патоген, који се брзо шири, могао би да буде претња великом делу светске популације и да потенцијално усмрти милионе људи, а угрожена би била цела планета, пише у првом извештају Одбора СЗО за надзор глобалне припремљеност.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

„Када би данас избила пандемија попут “шпанског грипа“ 1918, последице би коштале око 3.000 милијарди долара или пет посто светског БДП-а“, према процени Светске банке.

„У случају такве заразе, данас када је светска популација четири пута већа и када се било где у свету стиже за 36 сати, умрло би између 50 и 80 милиона људи. Осим високе смртности, таква пандемија изазвала би панику, дестабилизовалаби националну безбедност и тешко погодила глобалну привреду и трговину“, пише у извештају.

„Глобална пандемија у том обиму била би катастрофална, стварајући општу пустош, нестабилност и несигурност. Свет је неприпремљен“, наводи СЗО, преноси портал Медицал Xпресс.

Извештај позива на стварање система за ефикасно откривање и контролу избијања болести у оквиру проактивног деловања за успостављање глобалне припремљености.

„Предуго смо сведоци циклуса панике и занемаривања када је реч о пандемијама – интензивирамо напоре када постоји озбиљна претња, а затим брзо заборавимо на њих када претња нестане. Време за конкретне акције је одавно прошло“,упозоравају научници.

У извештају се препоручује седам превентивних акција, укључујући: посвећеност и инвестирање шефова влада за решавање овог проблема; да регионалне организације предњаче као пример; снажан систем спремности у свакој земљи; повећање средстава и финансијских подстицаја; и јачање система координације Уједињених нација у овој области.

Земље са лошом инфраструктуром и здравственим системом најизложеније су ризику од великих губитака од пандемије, али су рањиве и све друге државе, додаје се у извештају.

СЗО предочава да је напредак науке и технологије омогућио унапређење јавног здравства, али да он истовремено представља ризик јер има потенцијал за вештачко стварање микроорганизама у лабораторијама, који могу да изазову епидемију уколико би намерно били пуштени у свет.

„Свет је у опасности. Али, удружени, већ имамо инструменте да спасимо себе и наше привреде. Оно што нам је потребно су вођство и воља да делујемо снажно и ефикасно“, закључује се у извештају СЗО-а.

 

Извор: Vestionline/ Тањуг