Србија

ВЕЛИКА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Ухапшен бивши челник општине, пали и други моћници!

Припадници Министарства унутрашњих послова, Одељења за борбу против корупције, у сарадњи са Посебним одељењем за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Новом Саду, ухапсили су три особе које се сумњиче за малверзације око зрењанинске фабрике воде а терете их за кривична дела злоупотреба у вези са јавном набавком, злоупотреба службеног положаја и злоупотреба положаја одговорног лица.

Ухапшени су Иван Девић (67), бивши помоћник градоначелника Зрењанина задужен за инвестиције и бивше одговорно лице ЈКП „Водовод и канализација“ Зрењанин, Горан Тајдић (48), заменик одговорног лица и бивше одговорно лице у зрењанинском ЈКП „Водовод и канализација“ као и Ненад Обрадовић (69), одговорно лице београдског предузећа „Сyнертец“ и бивше одговорно лице новосадске фирме“Группо Зили“ и њеног београдског огранка „Группо Зилио СПА“.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Сумња се да су се Обрадовић, као одговорно лице предузећа „Сyнертецх“, и Девић у својству помоћника градоначелника, почетком 2014. године, пре расписивања јавне набавке договорили са представницима привредног друштва „Группо Зилио СПА“ из Италије о елементима конкурса јавне набавке за пречишћавање питке воде за град Зрењанин, чиме су извршили кривично дело злоупотреба у вези са јавном набавком.

Како се сумња, након конкурса, Тајдић је у својству одговорног лица зрењанинског ЈКП „Водовод и канализација“, потписао Уговор о јавној набавци услуге пречишћавања питке воде за град Зрењанин са групом понуђача коју чине привредна друштва „Группо Зилио СПА“ огранак у Београду, „Группо Зилио“ из Новог Сада и „Сyнертецх“ из Београда.

Овај уговор је у супротности са тада важећим Законом о комуналним делатностима, који прописује да се пречишћавање воде не сме препустити приватној фирми. Сумња се да је на овај начин Тајдић извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Будући да је фирма „Группо Зилио СПА“ изашла из посла и препустила га фирми „Сyнертецх“ није имала право да повуче банкарске гаранције, међутим Девић се терети да је 30. јуна 2016. године закључио анекс уговора о јавној набавци, чиме је извршио поврат банкарске гаранције за добро извршење посла извршиоцу „Группо Зилио“ издату на износ од 546.336 евра, иако су услови за реализацију банкарске гаранције били испуњени, чиме је извршио кривично дело злоупотреба службеног положаја.

Обрадовић се сумњичи и да је 17. маја 2019. године примио износ од 67.500.000 динара на рачун његовог привредног друштва из буџета Републике Србије, на име субвенција ради набавке и замене опреме у постројењу за пречишћавање пијаће воде у Зрењанину, као и ради пуштања истог у рад, од којих је након тога део у износу од 21.341.649,50 динара утрошио за текуће пословање привредног друштва чиме је извршио кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица.

Како сазнаје „Блиц“, осумњиченима је одређено задржавање до 48 часова и они ће уз кривичну пријаву бити приведени Вишем јавном тужилаштву, Посебном одељењу за сузбијање корупције.

Како је ’’Блиц’’ раније извештавао, Уговор о јавној набавци за пречишћавање воде склопљен је фебруара 2015. године са конзорцијумом који су чинили Група Зилио и „Сyнертецх“. Пробни рад постројења почео је средином јуна 2017. године, али се испоставило да не може да почне с редовним радом зато што по Закону о комуналним делатностима приватна фирма не може да се бави том делатношћу. У Међувремену је закон измењен и постројење за прераду и пречишћавање воде пуштено је у пробни рад 19. децембра 2018. године.

Фабрика воде у Зрењанину престала је са радом средином априла 2019. године и то само две недеље након што су Град Зрењанин и “Группо Зилио“ саопштили да је исходована санитарна сагласност за њено коришћење.

Надлежни су тада саопштили да се “у току тестирања постројења, а услед чињенице да је степен механичког загађења сирове воде претио да трајно оштети део опреме, појавила потреба за додатним радовима који ће у потпуности отклонити механичка загађења воде која улазе у постројење“.

Крајем прошле године прекинуто је у потпуности водоснабдевање града водом са постројења за пречишћавање питке воде, а целокупно водоснабдевање преузело је ЈКП „Водовод и канализација“ Зрењанин.

Као разлог за тај потез надлежни су навели да од 2. септембра, када су преузели целокупно водоснабдевање града, постројење није успело да у потпуности постигне квалитет воде у складу са Правилником о хигијенској исправности воде за пиће.

Када ће Зрењанинци добити питку воду и даље је мистерија коју ни Град, ни Покрајина, нити Држава изгледа не могу да одгонетну.

Извор: Блиц