Свет

ЈЕЗИВЕ ТВРДЊЕ НАУЧНИКА СА ХАРВАРДА: Западну цивилизацију погодио „спермагедон“

Све лошија исхрана могла би да буде главни кривац за смањење броја сперматозоида код мушкараца, показала је студија Харварда. Научници су овај проблем назвали „спермагедон“, а резултате до којих су дошли – шокантним, апелујући на почетак „буђења“ и предузимањe мера за решење овог проблема који је погодио само западну цивилизацију.

Студија је открила да мушкарци који прекомерно конзумирају брзу храну имају и до 25 одсто мањи број активних сперматозоида од оних који су јели здраво, пише Дејли мејл.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Научници су анализирали утицај исхране на мушку сперму и закључили како је „спермагедон“ увелико проузрокован нездравим навикама у исхрани.

Љубитељи пица, помфрита и посластица имају за четвртину нижи број сперматозоида од оних који једу пуно воћа, рибе и поврћа. Њихов број сперматозоида, што се још узима и као мера плодности мушкарца, у просеку износи око 122 милиона у поређењу са 167 милиона код мушкараца са здравом исхраном.

То откриће објављено је у часопису JAMA Network Open, с нагласком да модеран начин живота води у драстичан пад плодности. Откривено је да квалитет сперме полако и сигурно пада у западним земљама у протеклих неколико деценија, када смо истовремено постали све дебљи и мање активни.

Анализиране су четири групе мушкараца с обзиром на њихову исхрану, а уопштено, укупни број сперматозоида износи 140 милиона по милилтру. Нормалан распон се, према Светској здравственој организацији, сматра од 40 до 300 милиона сперматозоида по милилитру.

Модерни свет уништава здравље мушкараца

Број сперматозоида код мушкараца на Западу у последњих 40 година пао је за 60 одсто, открива научно истраживање које још једном доказује да модерни свет уништава здравље мушкараца, пише Дејли мејл.

Научни чланак објављен је у „Human Reproduction Update“, а научници који су радили на истраживању су из Израела, САД, Данске, Бразила и Шпаније. Тачан проценат пада релативног броја сперматозоида који су утврдили заправо је 59,3 одсто, и то у раздобљу од 1971. до 2011. Делови света који су се показали као проблематични, заправо су редом развијене земље, односно Европа, Северна Америка, Аустралија и Нови Зеланд.

Пестициди, хемикалије које ремете хормоне, исхрана, стрес, пушење и гојазност редом су повезани са овим проблемом. А он је, даље, повезан с низом других болести попут рака тестиса. Научници закључују и да стопа пада броја сперматозоида не показује знакове заустављања у последњих неколико година.

Позив на буђење

Овај тренд истовремено се не примећује у другим деловима света – у Јужној Америци, Африци, Азији, где су одговарајуће студије такође урађене. Један од стручњака који је истраживање коментарисао рекао је да је оно било „најпотпуније до сада“. Податке је назвао „шокантнима“, као и „позивом на буђење“ за хитним истраживањем разлога таквих трендова.

Додатни проблем је уочена повезаност хемикалија са учесталошћу рака тестиса, броја деце рођене са само једним тестисом, с мушким пубертетом и уопште нивоима тестостерона код мушкараца. Што се тиче проблема с хормонима, научници после ове студије више него икад раније сумњају да с тим, између осталог, има везе и пушење мајки током трудноће. Смањивање нивоа сперматозоида први пут је регистровано пре 25 година.

Извор: sputniknews.com