Регион

ЈЕЗИВО ОТКРИЋЕ! Ево где су на Балкану центри терориста и бораца самоубица!

Северна Македонија чији је држављанин био Албанац који стоји иза последњег терористичког акта у Бечу, пружиће аустријским колегама све доступне информације. Регион само заједнички може да спречи терор „спавача“ који  чекају на позив за акцију и бораца самоубица којих до сад није било у Европи.

Ово каже за Спутњик координатор за интегрисано управљање границом при кабинету премијера Северне Македоније, Владимир Пивоваров.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Податак да иза терористичког напада у Бечу, у коме је животе изгубило више људи, стоји Албанац рођен у Бечу, а пореклом из Северне Македоније, био је разлог да посредством Европола аустријска полиција одмах затражи оперативне податке којим располажу македонске колеге.

Двадесетогодишњак Кујтим Фејзулај је убијен и живот је, очигледно, жртвовао за идеју такозване Исламске државе којој није успео да се придружи. Приликом покушаја да се прикључи војсци терориста на тлу Сирије ухапшен је и априла прошле године осуђен на 22 месеца затвора. Био је један од 90 аустријских исламиста који су то намеравали. Пуштен је из затвора, пре времена, условно у децембру, јер је потпадао под блаже законодавство предвиђено за младе преступнике. Аустријски медији пишу да је у јулу ове године спречен у новом покушају одласка на ратиште.

Регион расадник потенцијалних терориста

Фејзулај који је, како кажу, имао двојно држављантсво – и Аустрије у којој је рођен, али и Северне Макеодније одакле су му родитељи, био је познат аустријској Служби за борбу против тероризма (БВТ). Да ли је имао везе са „браћом по оружју“ у Северној Македонији о томе ће аустријску полицију да извести македонска безбедносна агенција.

Према подацима од пре месец дана, око 80 македонских држављана је из Сирије и Ирака враћено у ту земљу. У националном комитету за спречавање насилног екстремизма кажу да још око 30 чека на повратак. Борче Петревски из тог комитета каже да припремају капацитете за њихов повратак, а за оне за које имају доказе да су били део страних војски биће поднете одговарајуће пријаве и покренут кривични поступак.

Остали ће добити психосоцијалну подршку, наравно, ако је прихвате јер је она на добровољној основи.

Готово 150 македонских грађана својевремено је напустило земљу и отишло да се бори на страни такозване Исламске државе на ратишта у Сирији и Ираку. Последњих година нема нових случајева одласка, а томе је поред војног пораза ИД допринело и то што је пре шест година тадашња Македонија донела нови кривични закон који учешће у страној војсци и његово финансирање третира као кривично дело за које је предвиђена затворска казна од пет година.

Праћени у свакој секунди

Да је ИД војно поражен, али не и идеолошки сведочи и то што је 31. августа ове године у полицијској акцији македонске полиције разбијена терористичка група у Куманову. Пронађени су аутоматска пушка и друго наоружање, експлозив, прслуци за самоубилачке нападе и заставе ИД. Приведени су припадници Исламске државе који су раније ратовали у Сирији, а дуже времена већ бораве у Северној Македонији с циљем регрутовања нових људи, али и за извођење напада за потребе ове терористичке организације.

На питање да ли се повратници са Блиског истока у Северној Македонији прате на дневној бази, бивши шеф обавештајне службе Македоније, а сада национални координатор за интегрисано управљање границом, Пивоваров је категоричан:

„Апсолутно. Не на дневном нивоу, у свакој секунди се такве особе прате, односно, прикупљају се оперативни подаци и сва сазнања и у односу на то се праве анализе о томе шта се дешава и како и када треба да дејствују обавештајне службе“.

Спавачи који чекају на знак

Пивоваров каже да је одмах по добијању захтева аустријске полиције разговарао са директором националне безбедносне агенције око помоћи Аустрији и већ се на томе ради. Он сматра да све земље у региону које имају податке треба да их поделе са аустријским колегама.

„Постоје особе које су у протеклом периоду биле на ратиштимса у ИСИЛ-у, за која смо ми још на факултетима причали да се ради о темпираним бомбама које ће једнога дана да се врате у овај регион. Све обавештајне службе у региону, укључујући и наше македонске, раде на праћењу њиховог даљег кретања, њихових веза и комуникација. Они су, како то струка каже, спавачи. У једном моменту добију задатак да изврше оно што смо видели да се догодило у Бечу. Зато треба да имамо много ближу и бољу сарадњу између свих обавештајних и контаробавештајних служби у региону како бисмо на време превенирали овакве терористичке акте“, каже наш саговорник.

Пивоваров напомиње да осим у Северној Македонији, таквих група има и на Косову, Албанији, Босни и Херцеговини, уопште у окружењу и да је реч о јако добро истренираним људима. Оно што највише треба да брине Европу су борци самоубице којих до сада на евроспком тлу није било, а то је, како каже, најтежи начин извршења терористичких аката који може да привуче велику светску пажњу и нанесе велике цивилне жртве.

Да би придобили медијску пажњу и унели страх у грађане они су и одабрали за своје терористичке акте светске центре какави су Париз, Берлин, Беч, истиче саговорник Спутњика.

Појединачан приступ није решење

Европа из овога мора да извуче лекцију и да формира специјалну јединицу која би се борила са овим проблемом који ће у будућности бити све већи. Морамо да направимо дерогацију права у државама и да омогућимо овим јединицама да делују на тлу целе Европе“, сматра овај универзитетски професор.

У супротном, појединачни приступ ће поново донети терористичке акте о којима ћемо опет само да причамо, уместо да брзом и правовременом разменом информација спречимо да до њих дође, мишљења је Пивоваров.

Он сматра да је ради предупређивања терористичких аката битно и да се ради на ресоцијализацији оних који су били део такозване Исламске државе и вратили се у своје земље.

Северна Македонија је, каже, организовала и посебан центар који ради на томе. Они који се због учешћа у војсци такозване Исламске државе у складу са новим кривичним законом Северне Македоније налазе на издржавању затворске казне за то кривично дело су под посебним третманом и они као и њихове породице су подвргнути ресоцијализацији.

Третману ресоцијализације је био подвргнут и млади Фејзулај у Бечу, али очигледно без успеха.

 

Извор: rs.sputniknews.com