Србија

Објаснио све! ДОКТОР БЕЛОЈЕВИЋ ОТКРИО КОЈЕ МАСКЕ СРБИ ТРЕБА ДА НОСЕ: Да смо их одмах сви НОСИЛИ, нико не би преминуо!

Између ове две врсте маски разлика је толика да се поставља питање – због чега уопште носимо „обичне“, пише Спутњик и наводи да се хируршке (медицинске) маске не сматрају респираторном заштитом. Оне спречавају да веће капи телесних течности носиоца маске допру до особе која се налази наспрам њега.

С друге стране, „епидемиолошке“ (респираторне) маске филтрирају најмање 95 одсто честица у ваздуху, укључујући и ситне и крупне. Обе врсте маски могу се купити у апотекама у Србији.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Дакле, главна разлика је у заштитној моћи филтера, која је несумњиво већа код „епидемиолошких“ маски.

„Епидемиолошке“ маске препознатиљиве су, пре свега, по стандарду којем подлежу – Н95 (амерички) или КН95 (кинески), али је међу њима разлика мала.

Професор Медицинског факултета др Горан Белојевић за Спутњик каже да хируршке маске не треба да се примењују за заштиту од вируса, већ да за ту сврху треба да се употребљавају управо оне са стандардом Н95, односно КН95.

„Те маске на електронској микроскопији имају толике поре да вируси практично или не могу уопште да прођу или пролазе у значајно мањој мери. Једино те маске су ефикасне. Ово што се носи, то су најобичније ’салвете‘, које су потпуно ’шупље‘“, изричит је Белојевић.

Он тврди да су многи људи преминули управо због тога што су користили хируршке, а не Н95 маске. „Н95 зауставља вирусе практично у највећем проценту. То је битно, каква је пропусна моћ тог филтера. Да је уведен стандард Н95 с визирима нико не би умро“, тврди Белојевић.

Међутим, у једној апотеци су за Спутњик рекли да КН95 маске у Србији нису регистроване као медицинско средство, те да се уз њих не добија никакав сертификат. Ако би се ипак регистровале као такве, кажу у апотеци, уз њих би се добијао сертификат Агенције за лекове, али би и коштале више.

У Аустрији од данас сви становници старији од 14 година морају да носе ФФП2 маске високог нивоа заштите, које спадају у категорију епидемиолошких, у продавницама, јавном превозу, свим јавним установама, код лекара, али и код аутомеханичара.

Ове маске морају да се носе и на пијацама, биле оне на отвореном или у затвореном простору, али и ако су у возилу две или више особа које нису из истог домаћинства. Од нове мере су изузете једино труднице, а за њено кршење предвиђена је казна од 25 евра.

Случна ситуација је и у појединим деловима Немачке. У Бону је такође обавезно ношење респираторних маски у продавницама, црквама, код лекара…

 

 

 

 

 

 

Извор: Еспресо.рс/Б92.нет