Србија

ДР ШЕКЛЕР ТРАЖИ ИЗРАЕЛСКИ МОДЕЛ ПРОТИВ КОРОНЕ: Мере треба пооштрити да би спасили здравствени систем

Вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер противи се било каквом ублажавању постојећих противепидемијских мера, он тврди да их треба пооштрити, како не би била угрожена вакцинација и да би се спасио здравствени систем. Он наводи пример Изреала, који је паралелно са кампањом за вакцинацију спроводио и рестриктивне мере.

“Кризни штаб мора да има резервно решење за нека драстичнија пооштравања, да би спасли здравствени систем. Треба гледати Израел, они су исто имали драстичан број заражених када је било 20-25 посто вакцинисаних, никакав ефекат вакцинације се није видео. Напротив, угрожена је била вакцинација због великог број заражених. Иста је ситуација овде. Они су пооштравали мере, када им је највећа била кампања за вакцинацију, они су чак закључавали поједине регије”, објашњава Шеклер.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Он напомиње позитивне помаке који се примећују у Израелу после масовне вакцинације.

“Када су пршли цифри од 55 процената вакцинисаних, бројка умрлих је кренула да пада. Они су сада прешли 60 посто вакцинисаних и број мртвих се драстично сурвао на доле. И број новотазаежених је кренуо оштро доле, али не толик колико број мртвих”, објашњава Шеклер.

Каже да би по питању противепидемијских мера у Србији он био много оштрији.

“Без обзира на то што сад није 10.000 него је 5.000, нисам сугуран да је ово одрживо. Са овим бројем умрлих који расте, са бројем заражених који не пада битно, он стоји, али и то је бројка која пуни болнице. Ти људи који раде у ковид болницама су на измаку снага, не могу да издрже. Они раде у три смене већ 365 дана, они су саставили годину дана. Не могу више физички све да запамте. Почињу да греше, немогуће је више пренети сваку поруку, шта ком пацијенту треба да се да. Изгубили су сваку вољу, јер ово траје до бесвсести”, примећује Шеклер све проблеме са којима се срећу његове колеге у ковид зонама.

Поставља пита и докле да правимо нове ковид болнице – ко ће да ради ну њима?

“У тим болницама су набијени млади људи, младо здравствено особље. Не можеш ти тамо да оставиш младог човека, почетника и да му даш да ради на респиратору”, закључује Шеклер.

Подсетник: Какве су то мере тренутно на снази?

Због опасности ширења заразне болести КОВИД-19, остају затворени угоститељски објекти – кафићи, ресторани, ноћни клубови и барови, као и тржни центри.

Сви објекти продаје хране и установе културе (биоскопи, позоришта, галерије и библиотеке) могу да раде до 21 час, а сви остали објекти до 20 часова, по следећим условима:

Сви објекти који буду отворени морају обезбедити поштовање мере од минимум девет квадратних метара по особи или посетиоцу. Изузетак су фитнес клубови, спа центри, теретане и слично где мора бити обезбеђено шеснаест квадратних метара по особи.

Ово значи да уколико продавница или на пример фризерски салон има 90 квадратних метара, унутар тог објекта може боравити истовремено највише 10 особа.

Исто правило се примењује на теретане – унутар фитнес центра од 160 квадратних метара не сме боравити више од 10 особа. У број присутних особа у објекту улазе и запослени (фризер, продавац, фитнес инструктор).

Угоститељским објектима дозвољена је шалтерска продаја хране и пића, као и да се достава може вршити 24 сата дневно. Хотелски ресторани и кафеи могу услуживати само и искључиво госте хотела са пријављеним боравком до 21 сат.

Вакцинација против заразне болести КОВИД-19 одвијаће се без прекида по унапред утврђеном плану и у наредним данима.

Извор: Нова