У погонима италијанске фабрике за производњу чарапа и доњег рубља „Валy“ у Ваљеву и Лозници, јуче је почело уручивање отказа за 138 запослених, међу којима је више од 90 жена. Синдикат упозорава да међу технолошким вишком има и самохраних мајки, жена које издржавају породице, али и оних које се налазе на боловању управо због повреда добијених на раду у овој фабрици. Из фабрике истовремено поручују да „закон не познаје самохране родитеље, очеве и мајке као заштићене категорије запослених“.
Од 138 запослених, решења о отказу уручују се за 61 радника у Лозници, док су остали били запослени у погону „Валy“ у Ваљеву. Отпуштене Лозничанке, када им је предочено да су проглашене технолошким вишком, већ су одржале протест испред погона у њиховом граду, указујући да су пре отказа биле и жртве малтретирања, од мобинга, вређања називима да су “телетабиси”, “мутоше” и “измети”, до чак, како тврде, физичког насиља над неким радницима и радницама од стране шефова.
Једна од отпуштених је и Ваљевка Ј. С, са скоро 17 година стажа, старатељ и хранитељ двоје деце, од којих је једно студент, а друго средњошколац. Она је отказ добила док се још увек налази на незакљученом боловању због повреде коју је добила на свом радном месту.
– Био је 27. октобар када су ме позвали из кадровске службе и рекли да сам на списку за технолошки вишак и да дођем по упитник. Поновила сам да се налазим на боловању, на шта су ми одговорили да то знају, али да ипак дођем, што сам одбила. Прошле среде су ме поново позвали и поручили да у петак закључим боловање. Јавила сам се свом лекару, однела извештај физијатра и искрено испричала ситуацију, али лекар ми је рекао да ми неће закључити боловање, јер као доктор не жели свом пацијенту да дознаке док не будем опорављена и способна за рад. Тако сам, практично, док сам још на незакљученом боловању, добила отказ – прича Ј. С.
Када је у понедељак отишла по решење о отказу и радну књижицу, како каже, у ваљевском погону „Валy“ су једноставно игнорисали чињеницу да нема дознаке и да јој боловање није престало, кратко је обавестивши да је сем радног места, изгубила и здавствено осигурање. Због тога је документацију о свом случају предала синдикату „Слога“, али намерава да обавести и инспекцију рада, сматрајући да је уручење отказа током боловање незаконито.
У синдикату „Слога“ кажу да објашњења компаније због чега су некога прогласили технолошким вишком, наводно се позивајући на „успешност рада запосленог“, апсолутно не садрже никакву методологију којом је показано да ли је задовољио критеријуме свог радног места, поготово што нико од отпуштених није имао претходну опомену надређеног шефа или директора о пропустима у раду.
Уз то, како додају, није испоштован ни један од социјалних критеријума, па су отказе добиле и жене које су самохране мајке, удовице, оне које имају кредит и једине су у породици са приходима или, као у случају Ј. С, су биле на боловању.
– Синдикат Слога ће стати иза отпуштених радница и захтевати од инспекције рада њихов колективни повраћај на посао. Поред тога захтеваће да им компанија исплати све заостале зараде и доприносе, али и одштете због претрпљеног мобинга и стреса. Самохране мајке, жене које издржавају породицу, жене са више деце не смеш да прогласиш за технолошки вишак и то је немогуће. Као синдикат ћемо поднети жалбу инспекцији рада за колективно враћање на посао свих ових радника у Лозници и Ваљеву – рекао је овим поводом председник УГС “Слога” Жељко Веселиновић.
Валy: Откази на основу учинка
У писаном одговору за “Блиц”, заменик директора “Валy” Радомир Вукајловић наводи да су разлози за отказе “негативна кретања на тржишту Руске Федерације и пандемија Ковид 19, а њихов циљ је да се обезбеди конкурентност на тржиштима и тиме сачувају две фабрике у Србији и више од 1.570 радних места”.
– Критеријуми за формирање листе вишка запослених су направљени на основу шестомесечног радног учинка код послодавца, који чине најобјективнији параметар за оцењивање у датој ситуацији. Из процеса оцењивања рада искључене су одређене категорије запослених које не могу и нису биле проглашене за вишак: особе на породиљском одсуству, лица на трудничком одсуству, родитељи одсутни због неге и посебне неге детета, као и особе са инвалидитетом на која се не примењују општи услови запошљавања – одговара Вукајловић, додајући да у наредном периоду компанија “верује да неће бити разлога за даља отпуштања”
Он, уз то, наглашава да “Закон о раду не препознаје самохране родитеље, очеве и мајке, као заштићене категорије запослених”. Заменик директора “Валy” у писаном одговору за “Блиц” негира и да је било праксе узнемиравања радница, “јер никаквих пријава по том основу није било док су запослене биле у радном односу, нити код послодавца нити код надлежних државних органа”.
Ово, иначе, није прво отпуштање јер је 2015. године, због пада извоза на руско тржиште, у Ваљеву без посла остало чак 250 радника. Фабрика “Валy”, иначе, у стопостотном власништву је италијанске компаније Голден лејди и прошлу годину су, према подацима из АПР-а, завршили са 2.055 запослених, а према финансијском извештају компанија је лане имала нето добитак већи од 200 милиона динара.
Извор: Блиц