Свет

УКРАЈИНА ТВРДИ ДА НАС ЈЕ ПОДРЖАЛА 1999. ГОДИНЕ ТОКОМ БОМБАРДОВАЊА! Ово је права истина!

Фото: Фејсбук принтскрин

Амбасадор Украјине у Србији Олександр Александрович био је пре неко вече гост емисије „Директно“ на Euronews Србија код Миње Милетић и том приликом је причао о кризи на истоку Европе и ескалацији сукоба између Русије и Украјине. Новинарка „Euronews-а“ је упитала амбасадора да ли је за Украјину прихватљива рекација Србије, на шта је он одговорио скледећим речима.

– За нас је важно да Србија подржава суверенитет Украјине, као што и ми подржавамо суверенитет Србије. Оно што ће бити мој посао је да сарађујемо на некој врсти хуманитарне помоћи и евентуалном прихвату избеглица од стране Србије – рекао је амбасадор.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Украјински амбасадор је своје обраћање започео аргументом како је Украјина за време бомбардовања СР Југославије 1999. године осудила војну акцију НАТО Алијансе која је спроведена без дозволе Савета безбедности УН. Међутим, амбасадор је заборавио да каже ко је тада владао Украјином, које политичке струје и снаге, а познато је да су то биле про-руске политичке партије, за разлику од онога што је уследило након 2014. године и бруталног рушења легитимно изабраног председника Русије Виктора Јануковича, који је водио проћруску политику.

Подсетимо, тада је на власти у Украјини био Леонид Кучма којег је подржавао источни део Украјине као и Русија, па је одлука осуде НАТО агресије над Југославијом била логична. С друге стране, његов главни политички противник тада био је Леонид Кравчук којег је подржавао запад Украјине као и западне државе. Леонида Кучму је дакле изгласала источна половина, Руси и проруски настројени Украјинци и зато су нас подржали.

Све у свему, његова екселенција Олександр Александрович је заборавио историјске факте и контекст у коме је тадашња Украјина била уз Југославију, а Украјина из 1999. и Украјина из 2014. и 2022. године, нису исте земље. Прва је била слободна, братска словенска земља и природно ослоњена на Русију, док је друга Украјина, она која је годинама уздизала екстремистичке и неонацистичке групе с намером уништења сваког братског односа према Русији.

Позивање украјинског амбасадора на украјинску подршку Југославији 1999. године је стога заиста нема никакве везе са данашњом Украјином која је потпуна супротност тадашњој Украјини.

 

 

 

 

 

 

Извор: Srbijadanas.com