Издвајамо Свет

ТЕНЗИЈЕ ИЗМЕЂУ КИНЕ И САД НА ВРХУНЦУ: Кина распоредила стотине ратних бродова и нуклеарних подморница у сукобу са САД

Кинески ратни брод (фото:ЈуТјуб)

Кина је распоредила стотине ратних бродова, носача авиона, и нуклеарних подморница у потенцијалном директном сукобљавању са Америком, како тензије између Вашингтона и Пекинга достижу тачку кључања.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

У представи војне моћи, Кина је распоредила своју војску на азијско-пацифичкој области, како би Трампу послала јасну поруку да земља одбија да се повуче са спорне територије Јужног кинеског мора.

С обзиром да је народ Си Ђипинга економски јак, он има новац и способност да масовно прошири своје оружане снаге.

И то је управо оно што Кинеска комунистичка партија ради.

Морнарица народноослободилачке војске расте брже него што се очекивало, са плановима да се стотине бродова отисне пловећи окенанима.

Нови разарач и корвета су покренути са кинеском Народноослободилачком војском (Морнарицом) – или ПЛА(Н) – у последње три недеље.

Америчка морарица остаје најмоћнија у свету, али у последњих неколико деценија Кина је иступила напред са плановима да је сустигне.

Командант ПЛА(Н)-а између августа 1982. и јануара 1988-ме, генерал Лиу Хуакинг, је био брви у својој улози по питању кинеске доминације на Пацифику.

Адмирал Лиу Хуакинг је наводно имао дизајне да преузме контролу над ланцем острва у Пацифику, пре него што би контролисали цео регион пре 2050. године.

Адмирал Шен Јинлонг, ранији командант флоте кинеског Јужног мора, је преузео кормило као командант ПЛА(Н)-а, са адмиралом Јуан Јубаи, који је преузео јужну команду.

Кина тренутно распоређује плутајуће нуклеарне електране и сталне војне базе у Јужном кинеском мору – дајући им предност над онима који такође тамо захтевају територију.

Државни Глобал Тимес је известио да Кина планира да изгради чак 20 плутајућих нуклеарних електрана, од којих би прва могла да произведе енергију за само неколико година.

Али САД се неће повући услед очигледне представе моћи од стране кинеске владе.

Портпарол Трампа је све узнемирио након инаугурације, када је рекао да САД разматра своју улогу у кинеском потраживању вештачких острва у Јужном кинеском мору.

Пекинг је упозорио Вашингтон да пажљиво поступа са овим питањем, додајући да ће покренути “рат“ да их натерају да се повуку.

Амерички секретар одбране, Џејмс Матис је рекао, да је његова земља посвећена “слободи пловидбе“ у спорним водама Јужног кинеског мора.

За сада је искључио војну реакцију…

 

Извор: Wебтрибуне.рс