Свет

ЗАПАД У ШОКУ: Шта тражи МИГ-31к са хиперсоничним Кинџалом у Црном мору!?

Русија је саопштила да ће авиони МиГ-31К опремљени хиперсоничним ракетама „Кинџал“ „немогућим за пресретање“ патролирати и деловати изнад неутралних вода Црног мора. Саопштење је објавио лично руски председник Владимир Путин.

– На мој захтев, Ваздушно-космичке снаге Руске Федерације почеће да врше сталне патроле у ​​неутралној зони ваздушног простора који се налази изнад вода Црног мора. Они ће бити изведени нашим авионима МиГ-31 наоружаним хиперсоничним ракетама Кинжал – рекао је тада Путин.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Врло вероватно је одлука руске стране да у Црноморско подручје трајно уведе ловце-пресретаче МиГ-31К опремљене хиперсоничним ракетама Кинџал донета након тајне испоруке ракета АТАЦМС од стране САД украјинским трупама.

Америчке ракете дугог домета АТАЦМС већ су направиле „штету” међу руским снагама, пренео је сајт oruzjeonline.com.

Писано је како су 17. октобра, аеродроми у Бердјанску и Луганску погођени балистичким пројектилима М39 АТАЦМС са касетним бојевим главама. Касетна муниција успела је да оштети неколико руских летелица стационираних на војним аеродромима у Луганску и Бердјанску.

Истог дана, команда украјинских снага за специјалне операције (ФОС) известила је да је према њиховим тврдњама чак девет хеликоптера различитих модификација уништено као резултат операције “Вилин коњиц”. Поред тога, у извештају је наведено да су уништени неименовани лансер система ПВО и друга војна опрема.

МиГ-31К са интегрисаним хиперсоничним пројектилима Кинџал у Црном мору ловиће амерички АТАЦМС
Руско издање Взгјад посвећује материјал о присуству авиона МиГ-31К опремљених хиперсоничним ракетама Кинжал у Црном мору.

Позивајући се на војне стручњаке и бивше припаднике руске армије, цитирани извор почиње свој материјал изјавом да је хиперсоничне ракете „Кинџал“ „немогуће пресрести“. Подсетимо, САД су тврдиле да су њихови системи Патриот пресрели Кинџал у Украјини, док Руси тврде да ниједна ракета Кинџал никада није пресретнута.

До сада, од дијаметрално супротних тврњи једино конкретно смо видели снимке погођених система Патрот као и Виталија Кличка са обореном ракетом која није Кинџал.

У том контексту, руски стручњаци тврде да се МиГ-31К опремљен ракетама Кинжал у Црном мору може користити за гађање циљева на југу и југоистоку Украјине, у областима Одеса, Николајев, Херсон, па чак и Дњепропетровск.

Бивши руски војни официр каже да ће авиони МиГ-31К „ловити” ракетама Кинџал украјинске аеродроме на којима се налазе балистичке ракете, али и лансере ХИМАРС који лансирају ракете АТАЦМС домета 300 километара.

Руски стручњак по имену Алексеј Васиљев закључује да ће присуство авиона МиГ-31К са хиперсоничним ракетама Кинџал у Црном мору држати Украјину у сталној приправности за предстојеће ваздушне нападе.

Међутим, треба напоменути да упркос чињеници да су Руси користили хиперсоничне ракете Кинџал са интензивним успехом против Украјине, оне се нису показале као одлучујуће у овом сукобу.

Британски обавештајци објашњавају шта МИГ-31 са хиперсониним ракетама Кинџал траже у Црном мору
Британски аналитичари сматрају да таква Путинова изјава одговара „типичној руској реторици” усмереној на домаћу публику, која Запад назива „агресорима” и сматра руско деловање „неопходним за одбрану државе”.

Осим тога, британски обавештајци сматрају да је такво наређење издато након јачања војног присуства САД у источном Медитерану.

– Овај гест треба да покаже да Русија остаје способна да развије и користи ново оружје упркос инвазији на Украјину – тврде британски обавештајци.

Међутим, како се наводи у њиховом извештају, „Кинџал” је још увек у фази оперативног тестирања, а његов учинак у Украјини је релативно слаб. На папиру, ракета је „веома моћна“ и способна да лети хиперсоничним брзинама и избегава савремене системе противваздушне одбране, иако начин на који Русија користи ову ракету захтева додатна значајна побољшања да би достигао свој наведени потенцијал, сматрају Британци.

Производња ракета Х-47М2 у Русији повећана чак пет пута

Извештава се такође да је Русија успела наводно да повећа производњу хиперсоничних ракета Х-47М2 Кинџал за чак пет пута. Овај закључак је уследио на основу изјаве украјинског министра одбране Резникова, који је известио да Руска Федерација има најмање 80 Кинџала, док су у јануару ове године залихе ових ракета процењене на 50 јединица.

Украјински извори кажу да је Русија успела да повећа производњу ракета пет пута, производећи 10 Кинџала месечно. Пошто производне линије у Русији, посебно за ракете, раде са повећаном производњом током рата, производња више Кинжала остаје веома могућа.

Руска Федерација је успела наовдно да умножи производњу „Кинџала“ модернизацијом једне од линија за производњу ракета за комплекс Искандер.

Русија користи свој хиперсонични пројектил Х-47М2 ретко и само за уништавање високо вредних циљева. Као што знате, последњи међу оваквим циљевима био је амерички ракетни ПВО систем Патриот.

Број МиГ-ова 31К такође би потенцијално могао брзо да порасте због руских огромних залиха од стотина МиГ-ова 31, од којих су многи служили само делић свог корисног века пре него што су стављени у складиште након завршетка Хладног рата.

Извор: oruzjeonline.com