Издвајамо Свет

УПОЗОРЕЊЕ БИВШЕГ ДИРЕКТОРА ЦИА: Ево шта ће се десити са Америком ако Трамп уради све што је мислио!

Након шока (или радости) због победе Доналда Трампа на изборима у Сједињеним Америчким Државама, широм света се поставља питање: Какве промене ће донети будући председник?

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Џон Емерсон, амерички амбасадор у Берлину, рекао је оно шта сада мисле политичари широм света. „Не знамо шта нас чека“. Дипломата који би требало да буде политички неутралан, тиме је отишао прилично далеко. Он је додао и да би под Трампом требало очекивати изолационистичку политику у којој ће се Америка окренути од света.С обзиром на то да ће Републиканци контролисати, не само Белу куц́у, већ и оба дома Конгреса, британски историчар Сајмон Шејма за ББЦ је оценио да ће се много тога из корена променити: „НАТО ће бити под притиском да се распадне, заштита климе ће бити смањена, укинуће се регулисање банака. Да наставим?“

Шта ако он то стварно мисли?

Трамп је након изборне победе рекао да жели да буде „фер“ према светској заједници. Али шта то значи? Многи су били веома узнемирени његовим изјавама током предизборне кампање, као рецимо оном када је хвалио руског председника Путина или када је увредљиво говорио о НАТО. Путин је, иначе, био један од првих шефова држава који је честитао Трампу. Питање је да ли ће под Трампом још важити обавеза узајамне помоћи међу чланицама НАТО, јер Трамп је указао да ц́е САД – чланице НАТО као што су балтичке државе – бранити само ако „испуне своје обавезе према нама“.Трамп је такође говорио и да ће евентуално прихватити нуклеарно наоружавање Јапана и Јужне Кореје – а то је кршење табуа у односу на претходни принцип који гласи да се на сваки начин спречи ширење нуклеарног оружја на нове државе.

Он жели да се преиспита нуклеарни споразум са Ираном, да укине више трговинских споразума и уведе царине на кинеску или мексичку робу. Нешто од тога могло би да се схвати као „бука током изборне кампање“, али Нилс Анен, портпарол посланичког клуба немачких социјалдемократа (СПД) задужен за спољну политику, саркастично каже: „Морамо да се позабавимо и могућношћу да је, оно што је рекао, заиста и мислио.“
Ханс-Јоахим Шелнхубер са потсдамског Института за истраживање климе смештеног, каже да од Вашингтона сада више „не очекује ништа позитивно у вези са у климом“ и додаје да „свет мора да иде напред без САД“.

НАТО?

Каква је будућа улога САД када је реч о НАТО, имајући у виду Трампово дивљење Путину?, То питање изазива можда највећу забринутост, барем у Европи. Нилс Анен је подсетио да „смо још под председником Обамом били присиљени да преузмемо више одговорности“. Времена ће сада бити тежа. Немачка министарка одбране Урсула фон дер Лајен иде и даље и пита да ли Трампова победа значи почетак краја Пакс Американа или Новог светског поретка.Роланд Фројденштајн из бриселског Мартенс центра, пре неколико дана је спекулисао шта би Трампова победа могла да значи за НАТО: „Наравно да Трампови саветници знају за страх америчких савезника и натераће га да пре свега умири све савезнике, да би могли да се осећају безбедним. Не, Сједињене Државе неће изаћи из НАТО и неће своје преостале трупе повући из Европе. Питање је само колико дуго ће шеф да се држи те линије.“ Фројденштајн верује да ће, пре или касније, бити одржан састанак на врху Трамп-Путин, и онда ће се „разлике око Украјине, Сирије, итд, брзо разрешити – док се Трамп једном не буде осетио превареним од стране Путина.“

Лепенова и Вилдерс – одушевљени

Однос САД према Европској унији прво ће се охладити, верује Јанис Еманулидис из бриселског Центра за европску политику. То укључује и питања трговине. Планирани Споразум о слободној трговини са САД, ТТИП, који је и у ЕУ споран, сада ће, у свом актуелном облику, бити „екстремно залеђен“.

Политичари деснице попут Марин Лепен и Герта Вилдерса одушевљено су честитали Трампу: „Они који су а ла Трамп, сада су у успону“, каже Еманулидис и додаје да ће бити тешко да се нешто уради против тог притиска.Неки у Европи од лоше вести покушавају да направе добру. Манфред Вебер на пример, шеф посланичке групе конзервативне Народне партије у Европском парламенту, каже: „Порука је јасна: сада све зависи од Европе. Морамо бити самоуверенији и преузети већу одговорност. Не знамо шта можемо да очекујемо од САД.“

Опраштање од улоге лидера?

Неки амерички посматрачи у неизвесности око будуће политике Беле куће, виде одлучујућу слабу тачку нове администрације. „Највећа опасност Трамповог председавања је непредвидљивост и недостатак стабилности, што осећају наши савезници и непријатељи“, упозорио је Арон Дејвид Милер, бивши преговарач за Блиски исток републиканског и демократског председника, а сада политички научник на вашингтонском центру „Вудро Вилсон“.Још јаснији је бивши директор ЦИА Џон Меклафлин: „Ако уради све што је најавио, онда можемо да се опростимо од нашег глобалног лидерства. Надајмо се, дакле, да он то није тако мислио. Или да ће га неко од тога одвратити.“

Извор:Дw.де/Курир.рс