Издвајамо Свет

САМО ШТО НИЈЕ ПУКЛО НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: С.Арабија се спрема за рат са Ираном, ево ко стоји иза свега…

Војска Саудијске Арабије (фото:Јутјуб)

Саудијска Арабија склонила је, наводно, либанског премијера Сада ал Харирија. То би могло да доведе до рата на Блиском истоку, пише “Бизнис инсајдер“.

“Саудијци су изгледа одлучили да је најбољи начин суочити се са Ираном преко Либана“, рекао је један европски дипломата за Ројтерс.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Харири је поднео оставку на место премијера и то у току пута у Саудијску Арабију прошлог викенда, а многи указују на то, укључујући и либанске политичаре, да се он и даље налази у краљевству против своје воље.

Као премијер владе која укључује и Хезболах, коју подржава Иран, није се појавио у својој земљи од кад је поднео оставку.

Стручњаци верују да је на подношење оставке био натеран, а како наводи “Бизнис инсајдер“ то би могао да буде први потез који би могао да се заврши оружаним сукобом између Израела и Хезболаха, а могао би и да обузда утицај Ирана у региону.

Немачки стручњак за Блиски исток Себастијан Зонс каже за “Дојче веле“ да до ескалације тензија између Саудијске Арабије и Ирана неће доћи.

Спор између Ирана и Саудијске Арабије се од 2011. године, а посебно након нуклеарног договора 2015. са Техераном знатно интензивирао, рекао је Зонс и додао да се то може уочити у Јемену, Сирији, Бахреину, а сада и у Либану.

Ако се отворено говори о “чину рата”, како је ракетни напад на Ријад протеклог викенда оценио саудијски принц Бин Салман, онда је то у сваком случају нова димензија, сматра немачки стручњак за Блиски исток и додаје да би на то морало да се одговори војним средствима.

“То веома узнемирава, ако се зна да би могло да дође до директних ратних дејстава”, истакао је немачки стручњак за Дојче веле.

На питање, колико дуго и шта је потребно још да се деси па да избије прави рат између те две регионалне силе, Зонс је одговорио да се спирала догађаја све брже окреће и да је достигла нову тачку усијања.

“Упркос томе, надам се да неће доћи до директног војног конфликта између Ирана и Саудијске Арабије. Тим двема земљама у ствари и није у интересу да избије рат – посебно Саудијској Арабији, иако је војно добро наоружана, јер она не би могла да изађе као победница у таквом рату”, рекао је Зонс.

Он сматра да ће све остати ипак само на рату речима, који неће бити пребачен на прави фронт.

Према Зонсовом мишљењу, регион већ гори, а директна конфронтација између Ирана и Саудијске Арабије регионе Блиског и Средњег истока бацио би у хаос.

“Никоме то не може бити у интересу, ни у региону, нити ван њега. Зато мислим да би се ескалација могла да се настави у истом облику као и до сада. Играће се на карту различитих савезника, као што је на пример Хезболах у Либану савезник Ирана”, навео је немачки стручњак за Блиски исток.

Зонс је рекао да је до сада постојала нека врста договора са Иранцима да се Либан остави на миру и Хезболах је био део владе.

“А сада је, одласком Харирија (премијера Либана Саада Харирија), збачен „просаудијски клијент“ – или је можда на притисак Саудијаца поднео оставку”, рекао је Зонс.

“Објашњење може бити да Саудијци сада траже конфронтацију са Хезболахом. Постоје гласине да се Саудијци надају да би Израел могао да крене да мобилише снаге против Хезболаха, како би се ослободили тог иранског савезника. Само се могу надати да то није стратегија Саудијаца, јер би то сасвим сигурно довело до нових ратних окршаја и допринело даљној дестабилизацији региона”, истакао је Зонс.

На опсаку да је и палестински председник Абас изненада отпутовао у Ријад, немачкис тручњак за Блиски исток каже да може да замисли да у свему овоме Либан има одређену улогу.

“Не бих желео да спекулишем, јер ту има још разних фактора. Не могу тачно да кажем какви су планови Саудијаца и какве намере имају према Палестинцима”, рекао је Зонс.

Осврћући се на недавно хапшење пола саудијског државног врха, Зонс је рекоа да је то наставак политике коју је принц Мохамед бин Салман почео да води последњих месеци.

Скидање са власти престолонаследника Мохамеда бин Наифа у јуну био је акт којим је почео тај процес. Наредни корак било је хапшење утицајних клерика, а сада се принц окренуо против политичара, чланова сопствене породице и пословних људи”, ситакао је Зонс и оценио да он жели да консолидује власт јер не жели да се, када постане краљ, прибојава никога – ни унутар, ни ван краљевске породице.

На питање да ли се принц Мохамед бин Салман усудио на ту офанзиву зато што иза њега стоји амерички председник Трамп који му даје безрезервну подршку, Зонс је рекао да Саудијци то категорично одбацују, али да је он мишљења да то јесте разлог.

“Доналд Трамп је својом првом посетом Ријаду јасно показао да стоји иза Саудијске Арабије. Он њима даје знак да могу да раде шта хоће”, рекао је Зонс.

“Он толерише и прихвата чињеницу да то некада није у интересу САД, као на пример када је дошло до блокаде Катара. Али све што се сада догађа, догађа се уз подршку Доналда Трампа”, истакао је немачки стручњак за Блиски исток.

 

Извор: Тањуг