Издвајамо Регион

БИВШИ ЗАМЕНИК МАРТИЈА АХТИСАРИЈА: „Погрешан пут, рекли смо велика Албанија, велика Србија“

Беч — Бивши заменик специјалног изасланика УН за преговоре о Косову Мартија Ахтисарија сматра да би размена територија између Београда и Приштине била погрешна.

Албер Роан је, у изјави бечком дневнику „Стандард“, подсетио да је један од принципа којим су вођени преговори о Косову, као и Ахтисаријевог плана – да не сме бити уједињења са другом државом.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Већ тада је, како је рекао, препозната опасност да би албански националисти могли тежити ка уједињењу у велику Албанију, што би могло, на другој страни, да мобилише снаге које би желеле велику Србију. „Косово не треба да има територијалне претензије према било којој држави и не сме тражити уједињење са било којом државом“, наводи се у општим принципима Ахтисаријевог плана.

То, како истиче, значи да је у супротности са косовским уставом уједињење са Прешевском долином, чему тежи Хашим Тачи. Такође подсећа да је и у основним принципима Контакт групе из 2006. искључена свака промена граница.

„Ми никада нисмо желели да разматрамо размену територија, јер то сматрам погрешним путем“, нагласио је Роан и додао да ЕУ не подржава таква средњевековна размишљања, према којима различите етничке групе не могу да живе заједно.

Даљи разлог због којег је Роан против размене територија јесте, како каже, што је Ахтисаријевим планом осигурано очување српске заједнице на Косову. „Ако би се северно Косово одвојило, онда би то значило слабљење српске мањине“, уверен је он.

„Током преговора у Бечу смо српским преговарачима увек говорили да ће добити нешто. Српска заједница може са сигурношћу преживети на Косову и учествовати у процесу доношења одлука. Али, они нису били заинтересовани за то, већ само за територијама“, тврди Роан говорећи о преговорима вођеним од 2006. до 2008.

Он пребацује Србима на Косову да нису довољно брзо реализовали могућности које им пружа Ахтисаријев план. „Српска влада је подстицала паралелне институције, а међународна заједница је показала премалу одлучност с тим у вези“, констатовао је Роан.

 

Извор: Тањуг