Србија

У НИШУ УПАЉЕН ЦРВЕНИ АЛАРМ: Људе са улице нису отерале ни застрашујуће бројке

Прилично је застрашујуће када чујемо све бројке из Ниша и када знамо да је од почетка епидемије наш град жариште коронавируса. Није ни мало пријатно живети у Нишу када слушамо све што говоре стручњаци и надлежни и све је то за нас црвени аларм и упозорење да је овде ситуација критична. А градске улице су још пуне.

Ово за Спутњик каже заменица главног уредника Јужних вести Јелена Цанић Милановић и додаје да је посебно застрашујуће то што је Влада формирала посебан кризни штаб који ће се бавити управљањем кризом у Нишавском и Топличком округу.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Ниш жариште короне, а улице пуне људи

„Људи су забринути али са друге стране има оних који и даље не верују да је то толико озбиљно. Рецимо, јуче је на улици било препуно, да ли због набавке пред Ускрс, да ли због тога што су залихе истрошене, али су све продавнице биле крцате. Редови испред продавница, месара, тако да колико год да су људи уплашени, толико виђам и оне који не носе ни маске ни заштитну опрему. И даље има  несавесних случајева, мада се већином људи придржавају растојања и носе маске и рукавице“, сведочи наша саговорница.Посматрајући Ниш као жариште треба имати у виду да овај град представља централу за пријем свих заражених са подручја југа и истока земље, тако да не може  да се утврди колико је тачно Нишлија позитивно на вирус.

„Епидемиолог Тиодоровић је рекао да је само у Клиничком центру у Нишу хоспитализовано око 500 људи, што је огромна бројка када погледате целу Србију. Јесте чињеница да су све то људи са југа, нису само из Ниша, али то представља велико оптерећење за здравствени систем. По привременим болницама у Нишу има толико пацијената колико их нема када се скупе у Београду и Новом Саду“, сматра заменица уредника Јужних вести.

Градски штаб не даје информације

Наша саговорница наглашава да Кризни штаб Ниша не излази свакодневно са информацијама о броју заражених, као што је то случај у Лесковцу и Врању, тако да се то може добити само на конференцијама републичког Кризног штаба.

„Клинички центар сваког дана у пола 4 излази са подацима колико има људи који су код њих смештени, и колико их има у привременим болницама. У уторак је та цифра за Клинички центар била 377, око 170 пацијената је било у Студентском дому, а у Чаиру 221. То је скоро 400 људи у привременим болницама“, каже Цанић Милановићева и додаје да је 18 пацијената било на респиратору.Јавно комунално предузеће у Нишу према речима наше саговорнице свакодневно врши чишћење улица и паркова, а дезинфекцију врши екипа стручњака који су дошли из Русије. Данас се дезинфикује хала Чаир, Врање и Ковид центар у Лесковцу.

Проблем настао у Геронтолошком центру

Главни проблем у борби са епидемијом вируса корона у Нишу био је случај са Геронтолошким центром у овом граду у ком је 151 особа тестирана позитивно, због чега је директор ове установе ухапшен под сумњом да није предузео све мере како би спречио улазак и ширење заразе.

Екипа Спутњика покушала је да дође до информације о томе каква је сада ситуација у овој установи, које су мере предузете и какво је стање осталих штићеника овог дома за старе и запослених, али они нису давали информације.

Извор: sputniknews.com