Свет

Шокантне тврдње! Ускоро дигитални порез? Ево о чему је реч!

Берлин — Све су већи изгледи да ће се технолошке компаније из Силицијумске долине ове године суочити са новим глобалним пореским законима.

Наиме, промена у Белој кући подгрејала је оптимизам међу европским званичницима да ће ускоро бити постигнут споразум.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Немачки министар финансија Олаф Шолц изјавио је за америчку тв станицу ЦНБЦ да је сада „врло вероватно“ да ће договор о дигиталном порезу бити постигнут пре летњег рока на нивоу Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД).

„Заиста сам уверен да ћемо се договорити“, рекао је Шолц, дан након телефонског разговора са новом америчком министарком финансија Џенет Јелен.

Јеленова је подржала залагања за увођењем новог глобалног намета технолошким гигантима у прошлонедељном обраћању у Сенату, приликом гласања о њеном именовању, напомиње ЦНБЦ.

Такође се обавезала да ће САД активно учествовати са другим земљама ОЕЦД-а у преговорима, од којих је претходна администрација одлучила да одустане прошлог лета.

„Велика је вероватноћа да ћемо постићи успех око којег се толико трудимо. Стекао сам утисак да нова администрација схвата потребу за постизањем договора у овој области и да ће заједно са свима нама радити на решењима, што мислим да је велики, велики успех. Сви знају да имамо стриктан рок, морамо се договорити овог лета“, рекао је Шолц.

Немачки министар је похвалио своју нову америчку колегиницу, с којом је имао телефонски разговор у среду. Рекао је да му се чини да се „прагматичан приступ“ у америчко-европским односима враћа, додајући да постоје „добре шансе за ново трансатлантско партнерство“.

ОЕЦД жели да постигне међународни споразум о начину опорезивања технолошких гиганата до средине 2021. Због непостојања консензуса на нивоу ОЕЦД-а, неке европске земље су увеле сопствене дигиталне порезе, укључујући Шпанију, Италију и Француску.

Ако преговори ОЕЦД-а поново не успеју, очекује се да ће Европска комисија предложити дигитални порез који би се примењивао на нивоу целе Европске уније, а који би морало једногласно да одобри свих 27 држава чланица, што се у прошлости показало тешким, наводи америчка телевизија.

Француски министар финансија Бруно Ле Мер је такође поздравио подршку администрације председника Џоа Бајдена предлогу за успостављање глобалне регулативе о дигиталном порезу. Ле Мер је у понедељак на панелу Светског економског форума у Давосу изјавио да верује да би мултилатерални споразум могао да ступи на снагу већ овог пролећа.

 

 

 

 

 

 

 

Извор: Танјуг