Свет

ПОМОЋ ВЛАДЕ – ЗА ПУНОЛЕТСТВО ПО 20.000 ЕВРА

Pixabay.com

Новац не би могао улудо да се потроши, већ да се искористи искључиво за плаћање школарине, отплату стамбеног кредита или оснивање предузећа.

Више од два века стара идеја која би могла значајно да смањи неједнакост и олакша младима „улазак у свет одраслих“ опет је постала актуелна захваљујући једном немачком економском think-tanku. Како пише  Deutsche Welle, Немачки институт за економска истраживања предложио је да се сваком грађанину Немачке након навршених 18 година додели 20.000 евра у склопу универзаног основног наследства (Grunderbe).

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Новац не би могао улудо да се потроши, већ да се искористи искључиво за плаћање школарине, отплату стамбеног кредита или оснивање предузећа.

Просперитет за свакога

– Ако зиста желимо да створимо просперитет за свакога у блиској будућности, треба да смањимо висок ниво имовинске неједнакости кроз редистрибуцију, написао је у предлогу Stefan Bach, порески стручњак тог тхинк-танка.

С обзиром да сваке године око 750.000 грађана постане пунолетно, основно наследство коштлао би немачки буџет око 22,6 милијарди евра годишње. Тај новац може се надоместити повећањем пореза на наследство, увођењем опорезивања врло богатих грађана као и реформом пореза на некретнине, предлажу економисти, пише Дојче Веле.

У поређењу с другим земљама са сличном дистрибуцијом дохотка, имовина у Немачкој високо је конципирана, тумаче из тог тхинк-танка. Најбогатијих 10 посто грађана поседује две трећине укупне приватне имовине вредне 12 милијарди евра. Најбогатијих 1 посто Немаца држи трећину, а елита од 0,1 посто чак петину укупне имовине. Но, богати учествују са само 1,1 посто у пореским приходима државе.

С друге стране, половина становништва поседује тек 1,3 посто имовине, што значи да по правилу не наслеђују ништа, процењује  Forum New Economy. Stefan Bach тврди да су симулације показале како би универзално наследство снизило Гини коефицијент – меру неједнакости дохотка и имовине – за 5 до 7 одсто.

Штавише, вредност имовине најсиромашније половине немачког становништва скочила би између 59 и 94 посто.

Подсетимо, у коалицијском споразуму стоји како ће се увести мере за подстицање власништва над некретнинама као и олакшица на доходак и уплате у приватне пензионе фондове. Иначе, идеју о основном наседству први је уобличио амерички политички активиста британског порекла Thomas Paine још 1797. године. Он је тада предлагао да сваки грађанин с навршених 21 годину добије 15 фунти, односно 1.179 евра у данашњој вредности.

Неких 200 година касније идеју је оживео британски економиста сир Антхонy Б. Аткинсон. Он је 2015. објавио књигу „Неједнакост“: „Шта се може учинити“ у којој је разрадио ту идеју и предложио да се финансира из пореза на наследство.

 

 

 

 

 

 

Фото: Pixabay.com
Извор: Srbijadanas.com