Свет

БАЈДЕН ЗАТРЕСАО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Могли би да прођу као Украјина!

Џо Бајден (фото:ЈуТјуб)

Амерички председник Џо Бајден изјавио је да САД не подржавају независност Тајвана након што је владајућа партија однела трећу узастопну победу на изборима.

Бајденова изјава ставља у незгодну позицију победника председничких избора у Тајвану Лај Чинг-теа, који се противи амбицијама Кине да преузме Тајван.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Иако Бајденова изјава не представља изненађење за дипломатску заједницу, она је у супротности са атмосфером коју ствара Бела кућа, њена дипломатија и обавештајне агенције, у којој се чинило да су САД оцениле да Кина постаје глобални стратешки проблем и да је спреман да учини све да одбрани Тајван у случају кинеске инвазије.

Другим речима, када је Бајдену одговарало, емитовао је поруке да ће војно заштитити Тајван, али је сада више волео да умири кинеске власти, које нису криле бес јер опција прихватљива Комунистичкој партији Кине није прошла у Тајвански избори.

Само наизглед суптилна промена у ставу Беле куће доводи победника на тајванским изборима у ситуацију да у случају кинеске инвазије мора да преговара са кинеским властима без директне војне подршке Сједињених Држава.

Тајван би се могао наћи у сличној ситуацији као Украјина; ако их Кинези нападну, добиће војну и финансијску помоћ од Сједињених Држава, али америчка војска и морнарица, упркос вербалној политичкој подршци, неће интервенисати.

Пре инвазије Русије на Украјину, САД су гурале Кијев ка чланству у НАТО-у, али после Путиновог напада фокус Запада је сведен на политичку, финансијску и војну помоћ, без директног мешања у најкрвавији сукоб од Другог светског рата.

Не тако давно, у септембру 2022, Џо Бајден је јавно одговорио на питање новинара да ће САД војно бранити Тајван у случају кинеске инвазије. Он је изричито рекао да се после кинеског напада на Тајван, Сједињене Државе неће позиционирати као у Украјини, али ће Американке и мушкарци заиста бранити Тајван.

Директна америчка војна помоћ Тајвану понуђена је током посете бившег лидера демократа у Конгресу Ненси Пелоси. Она је инсистирала да посети Тајван у августу 2022. упркос упозорењима Кине да то сматрају најгорим могућим инцидентом.

Тада је Пелоси рекла да амерички лидери никада неће попустити аутократама. Она је подсетила да је пре четири и по деценије амерички Конгрес донео закон којим се захтева војна помоћ САД у случају напада на Тајван, иако то није било прецизно тумачење старог акта.

Биден је заправо у више наврата најављивао рат с Кином, уколико нападну Тајван. У интервјуу 2021. је такође рекао да ће Сједињене државе учинити све што је потребно да обране, Тајван. Међутим, Јое Биден био је сенатор када је 1979. лично гласао за акт у којем се Сједињене државе обвезују на помоћ Тајвану да се брани од напада, али не и на војну интервенцију.

Нејасно је зашто је 2021. Биден ипак најављивао обвезу војне интервенције Сједињених Држава „у случају незабеженог напада“, да би након последњих избора поручио како Сједињене Државе не подржавају независност Тајвана, што је, уосталом, и била вишедеценијска службена политика Сједињених Држава.

Извор: Јутарњи лист