Занимљивости Издвајамо

СТРОГО ЧУВАНА АМЕРИЧКА ТАЈНА: Ево како су СРБИ оборили „невидљиви“ Ф-117.. (ВИДЕО)

Београд – Амерички уџбеници из историје али и стручна литература из области авијације укључујући и обавезна штива са „Вест поинта“ немају ни једну једину реч о обарању поноса авијације САД-а, „невидљивог“ авиона Ф117, кога је ПВО Војске Југославије оборио 1999. године током НАТО агресије на тадашњу СРЈ.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Ни 16 година од тромесечног бомбардовања Савезне републике Југославије од стране 19 земаља Северноатланске алијансе, предвођене САД-ом, Сједињене државе не могу да се помире са чињеницом да је понос и дику њихове авијације уништила много слабије опремљена српска противваздушна одбрана. Подсетимо, авион америчког ратног ваздухопловства Локид Ф-117А Ноћни јастреб са ознакама АФ 82 806 ХО (база Холоман, Нови Мексико) оборен је 27. марта 1999. године, четвртог дана НАТО бомбардовања, а оборио га је 3. дивизион 250. ракетне ПВО бригаде Војске Југославије, којим је командовао пуковник Золтан Дани поготком из модификованог руског ракетног система Ц-12 Нева. Онеспособљен за даљи лет, авион се срушио у атару сремског села Буђановци код Руме.

Пре бомбардовања Југославије, Ф-117 је коришћен у Америчкој инвазији Панаме (“Операција Праведни циљ”) 1989. и у Заливском рату 1991. године. Током Заливског рата, 40 авиона Ф-117 је извело више од 1270 летова и избацили су 30% од укупног броја прецизних навођених пројектила који су коришћени у рату.Постојали су непотврђени извештаји да су ирачки радари понекад опажали ове авионе али до Буђановца 1999. нико није успео да обори овај авион.

Представник за штампу Пентагона Кен Бејкон је 28. марта 1999. године потврдио да је авион америчког ратног ваздухопловства пао 40 километара западно од Београда. Узрок пада није наведен јер, према саопштењу, званичници Пентагона још увек нису знали да ли је авион оборен или је квар довео до губитка летелице.

Америчке власти су у неколико наврата захтевале од југословенских органа да се у Сједињене Државе врате сви делови и остаци ловца бомбардера Ф-117А.Највећи део остатака обореног авиона налази се у Музеју ваздухопловства надомак Београдског аеродрома Никола Тесла. По речима запослених у овој установи у њиховом власништву је 75 одсто остатака летелице. Такође, један део крила налази се у оквиру сталне поставке меморијалне собе, посвећене херојима 250. ракетне бригаде, у команди те јединице, у Београду на Бањици.

Непознато је, међутим, колики је број делова, али и најмодерније електронске опреме завршио ван граница Србије.

Београдска штампа је спекулисала да су у поседу високософистицираних уређаја са овог авиона и Руси, али и Кинези који су још током рата добили ове делове. Званично, Београд никад није потврдио, али ни демантовао да је омогућио Москви и Пекингу да дођу у посед делова Ф-117А. Високи руски званичници су изјавили да су остаци Ф-117А коришћени за тестирање нове генерације антистелт технологије и пројектила.

После 13 година од НАТО бомбардовања, обарање “невидљивог” остаје један од највећих успеха српске војне авијације у њеној историји али и једна од највећих срамота америчке авијације па стога и не чуди што се новим генерацијама американаца тај податак прећуткује па су Буђановци избачени из књига са тематиком борбених авиона и бомбардовања Србије 1999. године.

 

Извор: Политика