Здравље Издвајамо

БИЉНИ САВЕТИ МОНАХИЊЕ АНАСТАСИЈЕ РАШИЋ: Ево како да се на природан начин успешно лечите и будете здрави(ВИДЕО)

Монахиња Атанасија Рашић из манастира Рукумије препоручује храну која помаже кад сте болесни.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Служећи већ много година у једном од наших најпосећенијих манастира, монахиња Атанасија Рашић имала је прилике да се сретне са великим бројем верника из разних крајева Србије, да разговара са њима, да се обавести о свему што их тишти, да би им после, уз благослов игумана Симеона, притицала у помоћ својим текстовима и саветима.

То њено богато искуство – са манастирског имања, из многих књига и из духовног живота у манастиру – уградила је у књигу Здравље из божије баште које обилује бројним биљним лековитим рецептима. Многе од њих и сама је пробала.

– Млада пшеница благотворни је напитак који јача кости и зглобове, помаже код стомачних тегоба, поспешује циркулацију и варење и снижава ниво шећера и масноћа у крви.

– Пасуљ је исто тако одличан у борби против холестерола. Сто грама куваног пасуља на дан одлична је храна и за дијабетичаре. Сушене љуске од пасуља садрже инсулин који је њима неопходан. У недозрелим махунама има инозитола, због чега махуне јачају срце и регулишу промет калцијума.

За добар рад желуца препоручујете кајсију?

– Кајсија расхлађује желудац, утољава жеђ и прочишћава. Најбоље је наквасити сушену кајсију и појести. Смола из дрвета кајсије лечи лишај. Има диуретичко деловање (помаже код снижавања крвног притиска), а корисна је и за јачање имунитета.

Која још биљка може да допринесе јачању имунитета?

– Црни дуд помаже код отока грла и болова у устима. Његово лишће лечи ангину. Сок од црног дуда помаже код малигних тумора и исушује их, а исто тако јача организам и помаже код дизентерије. Ако се једе у већим количинама ствара слуз у организму, а кажу да је штетан за плућа. Његово штетно деловање отклања нар.

Које биљке препоручујете за јачање кардиоваскуларног система?

– Од чајева, то су, пре свих, махуне пасуља: кувамо их два до три сата и пијемо на гутљаје. Препоручује се и матичњак (који спречава срчани грч), рузмарин, лист црне рибизле, глог (бобицама додамо и матичњак и засладимо их медом), храстова кора, кора од јабуке, лековити разгон, иђирот, лековити милодух, мајоран, пелен, вирак, русомача, раставић, петровац (три пута на дан по једну шољицу чаја), велики подбел, хајдучка трава, јагорчевина (смирује срце и лечи срчани мишић), рута. У случају јачег напада (лупања) срца, добро је попити чашу зашећерене воде с мало лимуновог сока, а груди поквасити хладном водом.

Извор: Магично биље/Србија Јавља