Србија

СРБИЈУ КОЧЕ ФРАНЦУСКА И ХОЛАНДИЈА, НЕ ЖЕЛЕ НАС У ЕУ: Аустрија открива да за ПАРИЗ МИ НИСМО ДЕО ЕВРОПЕ!

Министарка иностраних послова Аустрије Kарин Kнајсел указала је да, и поред умора од ширења присутног у Француској и Холандији, Југоисточна Европа не сме бити остављена по страни у вакууму

Kнајсел је, на конференцији за штампу на којој је резимирала спољнополитичку актвност Аустрије у прошлој години, изразила задовољство што су, за време председавања Аустрије ЕУ, отворена нова поглавља у приступним преговорима Србије и Црне Горе.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Међутим, истакла је да није било лако придобити подршку за европску перспективу земаља Југоисточне Европе, као што су Србија или Албанија, и друге, у Хагу или Паризу.

– Умор који је присутан већ је познат. Лично сам осетила у разговорима које сам водила од пролећа да су код мојих партнера у западноевропским земљама избори за Европски парламент били веома близу. Нама је тај регион географски, историјски и људски ближи, што није случај за Холандију или Француску – рекла је Kнајсел.

Она је подвукла да је веома тешко уверити Холанђане и Французе да је Југоисточна Европа део Европе.

– Ја никада не говорим о Западном Балкану, јер не волим ту реч, која је вештачки појам. Поред тога Балкан се схвата негативно изузев ако је реч о храни. Политички има негативну конотацију. Доследно говорим о Југоисточној Европи и за мене је Музеј савремене уметности у Београду део Европе, за мене је Филхармонија Сарајева део Европе. Осећам се можда приврженија, на основу географског положаја, том региону него неко, на пример, у Белфасту- објаснила је Kнајсел.

Додала је и да њено „европско-политичко срце“ јасно каже да се не може Југоисточна Европа оставити по страни у вакууму, али истовремено и разуме да у Холандији или Француској постоје другачија виђења.

Апеловала је на француског и холандског колегу да се присете прошлости.

– Били сте они који су геополитички увек размишљали у већим категоријама. Подсетила бих на Митерана 80-тих година. Нико тада није желео земље Медитерана које су непосредно изашле из војних дикататура. Французи су били ти, који су их увели у ЕУ, они су били ти који су се трудили и око Румуније. Неопходно је увек применити ону праксу која већ постоји – поручила је Kнајсел.

Истакла је да Европу треба схватити као културни простор и на основу тога деловати

 

Извор: Tanjug