Србија

БЕЗ ОВОГ ДОКУМЕНТА НЕЋЕТЕ МОЋИ ДА ВОЗИТЕ АУТОБУС ИЛИ КАМИОН!

Професионални возачи аутобуса и возачи камиона до краја године морају да обезбеде картице, сертификате.

С првим даном наредне године без њих неће моћи да превозе путнике и терет. Иако их Аутомото Србије издаје од почетка 2019. године, до сада их је преузело, процењује се, тек неколико хиљада.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Већина од најмање 70.000 професионалаца у Србији тек мора да прибави 6.080 динара вредне исправе. Аутомото савез Србије зато апелује на возаче да поднесу захтев што пре, како би се избегле гужве крајем године.

Квалификациона картица је међународни документ, подаци су двојезични, на српском и енглеском потврђује квалификација за превоз терета, односно Аутомото савез ском, и н оме се почетна путника. Њено важење није ограничено.

– На основу овлашћења Агенције за безбедност саобраћаја, почели смо сертификацију професионалних возача у овлашћеним експозитурама на 31 локацији, на територији целе земље -кажу у АМСС.

Апелујемо да сви професионални возачи са српском возачком дозволом у некој од наших експозитура на време поднесу захтев за сертификат и квалификациону картицу. Под прописаним наведеним условима захтев могу предати у АМСС током 2019. године, јер ће, према Правилнику, већ 2020. године, уколико желе да раде као професионални возачи, обавезно морати да га имају. Сва пословна удружења возача током године су подсећала возаче на ову обавезу. Већина, међутим, још није поднела захтев.

– Процењује се да је досад урадило од 5.000 до 6.000 возача – каже Горан Алексић, директор Удружења „Србија транс- порт“.

– Ми упозоравамо возаче да од 1. јануара наредне године без тога неће моћи да обављају посао. Сертификат јје искључиво везан за возача, то је његов
документ. У Србији је регистровано 160.000 теретних возила, али не морају за сва да се поседује Ц или Д возачка дозвола. Активних возача је најмање 70.000. Слична ситуација је и другим струковним удружењима.

У „Међународном транспорту“ да ове године није било састанка на коме нису подсећали на ову обавезу.

– Моћи ће возачи и после објашњавају 1. јануара да дођу до документа, али не без полагања додатног испита – објашњава Александар Спасић, секретар „Међународног транспорта“.

– Ми још не знамо колико ће то полагање коштати и под којим условима ће се обављати. Зато је једноставније да се уради у року. О томе ко ће платити трошкове договарају се фирма и возач, али то је документ возача.

Извор: Курир