Србија

„ИМАЋЕМО ТАЛАС ЗА ТАЛАСОМ“ Хитно се огласио Тиодориовић и открио шта нас чека!

Омикрон који је заразнији до 10 пута, плус делта сој који је такође у циркулацији и даље пуни болнице, али и даље даје високе цифре када је дневна статистика у питању. Више од 50 одсто тестираних су заражени, а клиничка слика зависи од вакцинације али и од стања организма, зато су према речима лекара на удару невакцинисани, али и они са придруженим болестима.

Епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић каже за „Блиц“ да ћемо имати талас за таласом током читавог месеца, јер је природни процес у току. Према његовим речима, ток епидемије зависиће од три битна фактора – колико сами будемо поштовали мере, колико ће бити заражених међу децом и да ли ћемо успети да после празника средином месеца избегнемо нови циклус заражавања.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

– Имамо један природни процес, и то је оно што сам рекао још јуна месеца, да ће бити овог природног процеса и апеловао и на вакцинацију и на опрезност. Друга фаза овог таласа у оквиру омикрона је кренула увелико, оболевају старији људи, хронични тешки болесници, то је оно што видимо у дневној статистици. Али, морамо бити свесни да погађа и младе, тако да не смемо потцењивати омикрон никако. Јесте слабији, али не код сваког оболелог. Такође, вероватно да је ту и делта сој, па да имамо комбинацију омикрона и делте, јер ови тежи облици код старијих људи вероватно да потичу од тога, међутим ако су хронични болесници у питању онда је опасан било који сој. Наравно, доста је невакцинисаних а ту је и грип, што додатно отежава, каже професор Тиодоровић.

Према његовим речима сви они који се иначе вакцинишу против грипа, то су учинили и ове године, с тим што је обухват вакцинације претходне године био већи па смо прошле године избегли судар грипа и короне.

– Колико је грип распрострањен то не могу да кажем ја одокативно, јер постоји програм којим се то утврђује. Људи који се редовно вакцинишу, они су се и прошле године вакцинисали против грипа. Прошле године смо имали доста добар обухват вакцинације, објашњава професор Тиодоровић за „Блиц“.

Какав ће нам бити фебруар

Талас за таласом, очекује се овог фебруара, па на неку мирнију ситуацију не можемо рачунати све док се не заврши природни процес који је кренуо, што се неће догодити највероватније до краја месеца.

-Мислим да ће све ићи као што је ишло и прошле године, имаћемо талас за таласом. Опет све зависи од нас, како се будемо понашали и да ли ћемо ићи на скупове или не, јер омикрон је много заразнији. Такође имамо и децу која су заражена омикроном, па вирус на све начине опстаје у популацији. Тако да ће све ићи својим током, имамо празнике средином фебруара и мој је савет да људи избегавају путовања јер једноставно, није тренутак за масовна окупљања било које врсте, објашњава професор Тиодоровић.

Колико је дневно хоспитализованих

Према последњим подацима у болницама је нешто више од 3.600 пацијената, док је стопа хоспитализације један до два одсто. Према подацима који су се појавили у Батајници су капацитети скоро попуњени, као и у КБЦ Бежанијска коса, док је КБЦ Драгиша Мишовић поново од петка у ковид систему.

Здравствени радници уиграно мењају једни друге

Већ две године здравствени радници се боре са епидемијом и нису ретке ситуације када морају да прекину одмор како би заменили болесног колегу.

-Увек када имамо пик епидемије онда то погађа и здравствене раднике највише и тада имамо и највише отсутних здравствених радника. И то је нешто што је уобичајено и очекивано. Здравство успева да одржи капацитет и да прими све пацијенте и да одговори свим захтевима пацијената управо на нивоу колегијалности и тога што колеге прихватају смене једне од других и покушавају да покрију све оне који су тренутно на боловању“, објаснио је за РТС директор Лекарске коморе Милан Динић.

Највећи притисак је, како је истакао на домове здравља, али пуне се и болнице.

„Оно што ми можемо приметити као специфичност овог таласа јесте да је тренутно примарна здравствена заштита под много већим притиском зато што имамо јако велики број људи позитивних, али на сву срећу, успева већина да се реши на примарном нивоу, али на овако велики број пацијената позитивних без обзира што је мањи број компликација процентуално у апсолутном броју то једнако оптерећује и секундарни и терцијални ниво, односно болнице“, каже Динић.

 

 

 

 

 

 

Извор: Блиц.рс