Свет

Путинов прави војни циљ није Украјина, него ОВА НАТО сила…

Рат у Украјини гурнуо је Немачку у огромне невоље због њене велике зависности од руских извора енергије. Због овога су неки уверени да је прави циљ Владимира Путина, због којег је започео рат, да сломи Немачку, економски мотор Европе.

– Војник Путин није забринут за Донбас, он се бави обнављањем руске моћи док истовремено слаби Западну Европу. А ако желите да ослабите Европу, прво морате да искључите економску моћ ЕУ: Немачку. Ово је написао немачки новинар Габор Штајнгарт у свом недавном коментару за немачки недељник Фокус.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

 

Штајнгарт пише да руски председник Владимир Путин никада није јавно објавио да жели да ратом ослаби Западну Европу или Немачку, али је тај циљ сада постао више него очигледан.

Он је такође уверен да Путин води рат против Немачке на пет одвојених линија фронта, тако да ће војни непријатељ Русије, односно Немачка, у сваком случају имати губитке.

За први део фронта се каже да је Путиново намерно тестирање спремности Немачке за рат. Дакле, ратом у Украјини намерно изазива Немачку, која се после 1945. заклела на ненасиље и антимилитаризам.

Према Штајнгарту, други предњи део је Путинова намера да Немачкој одузме јефтину енергију којом је деценијама подстицала своју извозно оријентисану економију. Овим је Путин гурнуо Немачку у рецесију. „Стално поскупљење енергената је као мина која ће ове зиме разнети многа предузећа“, суморно предвиђа немачки новинар.

Трећи предњи део је Путинов план да Немачку гурне у дужничку кризу. „Тамо где је некада био наш државни буџет, сада је дубок кратер. Путин је бомбардовањем уништио оно најважније што је ову земљу (Немачку, оп. стр.) разликовало од многих њених суседа, а то је здрава финансијска ситуација. пише Стеингарт.“ Ванбуџетским финансијским обавезама створеним након напада на Украјину, Влада покушава да сакрије од нас да смо у огромним дуговима. Чињеница да коалиција, након што је потрошила 100 милијарди на поновно наоружавање, сада мора да потроши још 200 милијарди о економији подршке, показује размере штете која нам је учињена“. Према Штајнгарту, ових 200 милијарди евра је у основи ратна обвезница.

Четврта фронта на којој Путин напада Немачку требало би да буде његова интеграција са Kином, најважнијим немачким азијским трговинским партнером. Штајнгарт је уверен да ће управо на овом „предњем делу” Немачка на крају остати без „економске ватрене моћи” ако прва не закаже.

Иако је јасно да Kина помаже Русији повећањем увоза руске нафте и гаса, а притекла је и у међународном платном промету и проблемима због нарушених ланаца снабдевања и прекида технолошке сарадње са Западом, Немачка не може да одговори. „Зависност немачке аутомобилске индустрије, хемијских компанија, машинства и погона од Kине је превелика. Путинова кинеска компанија за реосигурање ради.

За пети део фронта се каже да је Путинова жеља да слабљењем Немачке угрози најважнији пројекат послератног периода – европско уједињење. Kако пише Стеингарт, солидарност унутар ЕУ је веома ослабљена.

– Многи наши европски пријатељи мисле да је Немачка велики банкомат. Али овај банкомат се постепено празни. На екрану је писало црвено: Молимо изаберите мањи износ и разговарајте са својим саветником банке.

Да ли је Немачкој потребан ратни канцелар? Штајнгарт је на крају коментара написао да Немачка може да се спасе само ако у целини разуме Путинов рат. Према његовом мишљењу, Немачкој је на њеном челу потребан ратни канцелар уместо „дечјих вртића”.

 

Извор: sd.rs