Србија

НОВИ УСЛОВИ ЗА ПЕНЗИОНИСАЊЕ ОД ЈАНУАРА! Помера се старосна граница , а у неким случајевима и СТАЖ

Од 2023. важе нова правила за пензионисање жена, што значи да сваки захтев који даме поднесу ових дана и током децембра, подлеже новим, ригорознијим условима. С друге стране, услови за одлазак у редовну пензију за мушкараце остају исти, али то није случај и када говоримо о превременом пензионисању.

НАредне календарске године, даме тако у старосну пензију могу са 63 године и 6 месеци живота, уместо 63 године и четири месеца, колико је потребно да имају за пензионисање у овој години. Потребан број година радног стажа остаје исти и износи минимум 15 година.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

С друге стране, мушкарци у старосну пензију у наредној години иду по старом – са 65 година живота и 15 година стажа уписаног у радну књижицу.

Закон о пензијском и инвалидском осигурању измењен је 2014. године. Од тада се за жене сваке године мењају услови за пензију и то по правилу да се старосна граница помера у распону од два до шест месеци годишње. И тако све до 2032. године када ће даме моћи да иду у пензију са 65 година старости, годину дана и десет месеци дуже него данас.

Превремена пензија
Промене имамо и када говоримо о граници и условима за одлазак у превремену пензију која се под јануара померила и за жене и за мушкарце.

Мушкарци ове године у превремену пензију иду са 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци. Наредне године иду са 40 година стажа осигурања и најмање 60 година.

Што се тиче превремене пензије за даме, услов за њих ове године је 59 година. Услов је и да имају минимум 39 година и 8 месеци стажа. За наредну годину је то 40 година стажа осигурања и најмање 59 година и шест месеци живота.

Оно што је једнако за оба пола јесте правило по коме и мушкарци и жене могу редовно да се пензионишу са 45 година стажа, без обзира на старост. Услов је, наравно, да су им послодавци све време током 45 година редовно уплаћивали доприносе.

Говорећи о превременој пензији оно што је важно знати јесте да она кошта, односно да вам умањује примања. Практично, пензија ће вам бити мања за 0,34 одсто за сваки месец превременог пензионисања, а највише за 20,5 одсто од укупне пензије.

То значи да ако би вам старосна пензија, са пуним радним стажом, била 30.000 динара, а одлучите да се превремено пензионишете три године раније, онда би вам месечни чек био мањи за око 3.700 динара, односно да би износио 26.300 динара.

 

 

Извор: Блиц