Србија

ПРОФЕСОР О СУПЕРЋЕЛИЈСКОЈ ОЛУЈИ У СРБИЈИ: Прогнозе су ЦРНЕ, открио ствар коју до сад нисмо знали

Фото: Фејсбук принтскрин

Суперћелијска олуја, која је обележила прошлу недељу, носила је кровове и ломила гране. Огроман број стабала изваљен је из корена и леже тако, чекајући да их неко склони. Штета још није коначно пописана, али је сигурно да ће санација трајати годинама. Владан Иветић, професор пошумљавања на Шумарском факултету, дао је савет шта да се учини како би приликом неке наредне временске непогоде штета на дрворедима у градовима, али и у шумама, била мања.

Значајну штету претрпело 2.000 хектара

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Иветић каже да је, према прелиминарним подацима, 2.000 хектара претрпело значајну штету у суперћелијским олујама. Коначни подаци биће познати тек за неколико месеци, али је јасно да је Војводина претрпела највећу штету.

– Последице ћемо сви осетити, а ово је ситуација на коју ћемо морати да се навикнемо – истиче професор Иветић за РТС.

Објашњава да ћемо због климатских промена имати учесталије и израженије временске непогоде, ветрове, екстремне температуре, а да је на нама да се адаптирамо на нове услове.

Заменити дрвеће старо 20, 30 година, решење је у пошумљавању

Професор Иветић је, коментаришући штету на дрворедима у урбаним срединама, рекао да треба заменити дрвеће које је 20, 30 година старо и које је обављало корисне функције, а које младо дрвеће не може да надомести.

Решење је, каже, у подизању мешовитих дрвореда у градовима и пошумљавању које ће омогућити већи диверзитет.

“И у градовима код оснивања дрвореда, да идемо на дрвореде од више врста, неке су на једне изазове отпорне, друге на друге“, рекао је Иветић.

„Право чудо да нико није настрадао у Кошутњаку“

Коментаришући случај Кошутњака и отпор становништва према санитарној сечи, Иветић је рекао да је реч о опасној шуми и да је право чудо да тамо нико није настрадао.

„Велики је отпор становништва ка било каквим интервенцијама, видимо то на планинама, где имамо једног становника на километру квадратном, а постоји значајни отпор. Очигледније је кад се секу саднице у Булевару, или Топчидерском парку. Кошутњак је врло опасна шума, ја сам пријатно изненађен што нико није настрадао. Управо због великог притиска друштва нема санитарне сече, мера које би допринеле константном смењивању генерација“, рекао је Иветић.

 

 

 

 

 

 

Извор: Еспресо/ РТС