Свет

НАЈСТРАШНИЈИ ПОРАЗ УКРАЈИНЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Американци признали све, Руси им нанели тежак ударац

У октобру је руска авијација наводно оборила чак 17 украјинских ловаца МиГ 29.

У октобру 2023. године, интензитет непријатељстава на небу изнад Украјине порастао је на ниво који није виђен од првих недеља рата у фебруару 2022. године. Од 13. до 23. октобра ове године, руске снаге су обориле 17 ловаца МиГ-29.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Украјина је користила овај тип ловаца у великом броју и пре почетка сукоба, а од тада је набавила још више ових авиона. МиГ-29 је један од три типа авиона који се широко користе у украјинским Оружаним снагама, заједно с тежим ловцем за превласт у ваздуху Су-27 и јуришником Су-24М, које је Украјина у значајнем броју наследила од Совјетског Савеза, наводи Милитарy Wатцх Магазине.

Број Су-27 се значајно смањио од почетка непријатељстава, али је флота МиГ-29 остала релативно велика до октобра. То је била последица како великог почетног броја МиГ-ова у редовима Оружаних снага Украјине, тако и чињенице да су овом класом управљале савезничке државе, односно Пољска и Словачка, које су пребациле укупно око 33 авиона, додајући више од 50 у службу украјинског ваздухопловства, напомиње издање. Иако је Украјина изненадила посматраче тиме што је могла да користи ловце Су-27 и јуришнике Су-24М са импровизованих аеродрома широм земље, МиГ-29 је можда најбољи ловац на свету за такве „герилске“ операције због ниских захтева за одржавањем. и може да полети са веома кратких писта.

“За борбу против украјинских ловаца, руско ваздухопловство посебно широко користи Су-35, а ови авиони се и даље производе у великим количинама за ваздушну борбу против циљева који су много ефикаснији од оних у арсеналу Украјине. Су-35 не само да је знатно модернији и користи радар са фазном решетком и авиону 21. века у односу на украјинску технологију из осамдесетих година прошлог века, већ је и много тежи, што значи да може да носи знатно више ватрене моћи, веће сензоре и теже ракете ваздух-ваздух, далекометне Р-37М – више од три пута брже од Р-27 које су у наоружању на украјинским МиГовима”, наводи се у чланаку.

Иако модерне варијанте МиГ-29 (као што је МиГ-29М) могу да се такмиче са Су-35 у ваздушној борби, наслеђене варијанте совјетског стила у украјинској служби нису претрпеле већу модернизацију од осамдесетих година прошлог века. Главне борбене предности Су-35 укључују његову екстремну маневарску способност, радарски одраз и изузетан домет дејства, који не може да се мери са западним панданима. Ове летелице су биле широко коришћене у борбама у Украјини, пише Милитарy Wатцх Магазине.

Највећа победа овог типа ловаца, распоређеног са аеродрома у Русији и Белорусији, била су четири оборена Су-27 без губитака у ваздушној борби изнад Житомирске области. Досадашња искуства са Су-35 сугеришу да су управо они оборили значајан део украјинских МиГ-29 у недавним биткама.

“Упркос бројним губицима МиГ-29 пријављених од 23. октобра, верује се да украјинско ваздухопловство још увек има на располагању више од 20 авиона. Међутим, пошто су западни присталице практично исцрпиле залихе совјетске опреме, украјинско ваздухопловство је изгледа принуђено да пређе на западне класе ловаца.

Тако је америчким Ф-16 из доба хладног рата обећано да ће помоћи Кијеву. Ф-16 је много захтевнији што се тиче инфраструктуре и БДП од МиГ-29 и инфериорнији је од њега по карактеристикама лета, али огромне резерве ових ловаца на Западу ће омогућити да се губици надокнаде много брже”, закључује Милитарy Wатцх Магазине.

Извор: Мондо/TV Front/Military Watch Magazine