Србија

УЦЕНА БЕЗ ПРЕСЕДАНА! Србији се постављају немогући услови

Руско-српски Хуманитарни центар у Нишу (Фото: Јутјуб)

Београд — И Брисел намерава да притисне Србију због Српско-руског хуманитарног центра, пишу „Новости“ и додају да би његово гашење могло бити услов за поглавље 31.

 

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Како пишу „Вечерње новости“, Брисел би могао да затражи од Србије, као услов за отварање поглавља 31, да се том центру и особљу у њему не додели дипломатски статус, а није искључена ни могућност да ЕУ затражи и његово затварање.

Београдски лист подсећа да извештај о скринингу овог поглавља, које се односи на спољну политику и безбедност, још није достављен Београду, и наводи да је овај документ „закочен“, јер балтичке земље и Пољска инсистирају да се у њега угради низ захтева који се односе на слабљење веза Србије и Русије – од увођења санкција до војне сарадње.

ФАРМАЦЕУТСКА ИНДУСТРИЈА ТО НИКАДА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ: Ова биљка убија ћелије рака невероватном брзином!

Игор Новаковић, координатор Радне групе за поглавља 30 и 31 Националног конвента о ЕУ, каже да се Србија приликом оснивања Центра сагласила да ће дати дипломатски статус особљу. „То није толики проблем за Запад, колико могућност да дипломатски статус добије и сама зграда Центра, чиме би он практично постао руска територија“, објашњава Новаковић.

Према његовим речима, када је Центар основан, он је био део „пакета“ договора о „Јужном току“, који је у међувремену суспендован па се поставља питање сврхе тог центра.

Из Центра у Нишу поручују да је он, за пет година рада, оправдао своје постојање и намену, која је искључиво у домену хуманитарног реаговања – пружања помоћи, спасавања и организације сарадње у борби са ванредним ситуацијама.

„Што се тиче међудржавног споразума о условима боравка, привилегијама и имунитету представника Центра, то представља политичко питање и о томе одлучују владе Србије и Русије“, кажу у Центру у Нишу, преносе „Новости“.

НА КОСОВУ НИШТА НИЈЕ ГОТОВО: А „Готовуша“ величанствено сведочи о томе!

Подсетимо, питање Српско- руског хуманитарног центра поставља се пред Србију већ дуже време, а оно се диже на виши ниво паралелно са заоштравањем односа Запада и Русије. У захтевима да се Центру и особљу не додели дипломатски статус до сада су предњачили званичници САД, а последњи међу њима је био сенатор Џонсон који је боравио у Београду пре два дана.

 

Извор: TANJUG / VEČERNJE NOVOSTI

 

Бонус видео: