Србија

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ МУП-А! Ако сте добили ову поруку, жртва сте преваре, не радите ово нипошто

Фото: Pixabay.com
Фото: Pixabay

Министарство унутрашњих послова – Центар за реаговање на нападе на информациони систем – упозорило је све грађане да је у току “фишинг” превара са СМС порукама која је усмерена на кориснике поштанских услуга.

Наиме, корисницима се шаље лажна СМС порука са информацијом да пошиљка није могла бити им буде испоручена због непотпуних информација и да за испоруку треба отворити линк из поруке.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Кликом (активирањем) линка, грађани се преусмеравају на лажну интернет страницу ЈП Пошта Србије, на којој се захтева унос личних података и података о платној картици. Уносом ових података на лажној интернет страници, нападачима је омогућено преузимање новца са рачуна грађана.

Погледајте комплетна упутства МУП-а:

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели МУП Републике Србије 🇷🇸 (@mupsrbije)

– Уколико не очекујете неку пошиљку постоји могућност да се ради о превари.

– Немојте активирати линк или отварати прилог поруке, а да претходно нисте сигурни ко је пошиљаоц.

– Немојте позивати број са кога Вам је стигла сумњива порука и не ступајте у комуникацију са пошиљаоцем СМС поруке.

– Уколико порука садржи податке о неком привредном друштву или у овом случају јавном предузећу пробајте директно да их контактирате, њихови бројеви и адресе су јавно доступни.

– Озбиљне компаније, јавна предузећа, државни органи и администратори система никада од Вас неће захтевати да уносите Ваше личне податке преко СМС поруке.

– ЈП Пошта Србије никада од Вас неће захтевати овакав вид плаћања.

– Нападачи се труде да линк у СМС поруци буде што сличнији оригиналном линку, уместо „поста.рс“ могу написати сличан линк као што је нпр. „постас-рсд.топ“.

– Уколико сте унели податке о Вашој платној картици, потребно је да се хитно јавите банци како би они блокирали картицу у што краћем року и онемогућили неовлашћене трансакције.

– Уколико сте унели Ваше креденцијале (корисничко име, мејл адреса, лозинка и остале личне податке) за логовање на е-банкинг, потребно је да одмах промените приступну лозинку или се хитно обратите банци ради измене лозинке.

– Уколико приметите да СМС порука садржи доста правописних грешака, или су измешана два писма – латиница и ћирилица, као и два језика – енглески и српски, највероватније се ради о превари.

– Не прослеђујте сумњиве поруке пријатељима.

Не отварајте линк

Велики број грађана Србије, претходних дана, добио је СМС поруку у име „Поште“, а у вези са преузимањем пошиљке. Од њих се тражи да потврде адресу за пријем, а истина је да се ради о још једном покушају преваре. Из „Поште Србије“ кажу да су се слични покушаји дешавали и раније и позивају грађане да не наседају.

– Достава вашег пакета је обустављена због недостатка броја улице у пакету… – исти или сличан текст СМС-ом последњих дана добио је велики број грађана Србије. Покушај преваре се понавља.

Није мало оних који су отворили линк у поруци, уверени да је то начин да заиста преузму пошиљку. Из „Поште Србије“ напомињу да грађани обрате пажњу на број са којег је послата порука.

Директор ЈП „Пошта Србије“ Зоран Ђорђевић недавно је рекао да се доста често јављају такве врсте превара.

“То је углавном неки непознати страни број”

– Покушавају на различите начине, али све имају исту матрицу и ако се погледа мало детаљније онај ко шаље – то је углавном неки непознати страни број. Пошта никада СМС-овима и личним порукама није тражила било какве уплате, значи, ми можемо да известимо само да ће роба бити испоручена у неко време и да ће то бити могуће платити куриру који донесе пакет на адресу – објаснио је Ђорђевић.

Ненад Бумбић из Заштите потрошача рекао је да пошта и све курирске службе имају могућност да се преко њиховог сајта или путем позива кол центру провере основни подаци о пакету или писму које примате.

– Можете да проверите одакле потиче пакет или писмо, можете да проверите и ко је пошиљалац и ако нисте нешто очекивали ако вам је непознато порекло пакета – можете проверити путем кол центра или сајта – каже Бумбић.

Није то први покушај преваре и отимања новца на овај начин. Многе компаније су до сада биле мета превараната који су за то видели простор.

Из „Поште Србије“ кажу да су већ неко време на удару превараната који, користећи лого и име фирме, покушавају да дођу до бројева картица и сигурносних кодова како би им отели новац.

Извор: Блиц