Србија

Земљотрес погодио централну Србију

Краљево погодио земљотрес на годишњицу разорног земљотреса из 2010. године!

Тачно на годишњицу разорног земљотреса Крлајево је погодио земљотрес магнутуте 2,3 Рихтера око пола један.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Грађани Краљева кажу да се осетило када се затресло, али ни приближно ономе када оном земљотресу из 2010. године који се иначе догодио баш на данашњи дан.

Разоран земљотрес десио се 2012. у ноћи између 2. и 3. новембра околину Краљева је погодио земљотрес јачине 5,4 јединице Рихтерове скале у којем су страдале две особе, а око 200 људи је задобило лакше телесне повреде.

Епицентар земотреса био је десет километара северно од Краљева, у селима Витановац, Витковац и Стубал, на путу Краљево–Крагујевац. Потрес који је трајао неколико секунди осетио се и у свим већим градовима Србије.

Животе је у земљотресу изгубио брачни пар, Наталија и Синиша Сташић, који су страдали када се на њих срушио кров породичне куће у насељу Грдица.

Земљотресом је најтеже било погођено Краљево, где је велики број кућа претрпео оштећења – попуцали су зидови, а у становима су падали делови намештаја. Највећа оштећења била су у насељу Јарчујак.

Материјална штета процењена је на две и по милијарде динара и то само на индивидуалним стамбеним објектима. Теже или лакше је оштећено око 16.000 кућа, 8.500 станова, 33 школе и неколико стотина привредних објеката. Последице земљотреса осетило је око 80.000 Краљевчана.

У периоду од годину дана после земљотреса, уз помоћ Владе Србије, која је обезбедила 2,3 милијарде динара за санацију последица земљотреса, саграђене су 462 монтажне куће, обновљено око 13.000 домаћинстава, као и 8.500 станова.

Последице земљотреса у Краљеву

Десетак одсто средстава дали су различити донатори, приватна и јавна предузећа, удружења, амбасаде, братски градови. Наредних годину дана на том подручју је регистровано још око 716 потреса јачине изнад једне једнице Рихтерове скале.

Земљотрес у Краљеву био је један од најјачих који је погодио нашу земљу од краја 19. века, од када се мери сеизмичка активност на овим просторима.

Извор: Блиц