Издвајамо Регион

ВУКОВАР: Обележавање Дана сећања без иједног Србина!

Ово што се обележава је више терет за његове грађане него што је добродошло и што им омогућава лакши живот, закључио је Срђан Милаковић, заменик градоначелника Вуковара.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Под геслом „Вуковар – место посебног пијетета“ у том граду су се окупили Хрвати из целе земље на централну манифестацију обележавања Дана сећања на вуковарске жртве, у којој не учествују вуковарски Срби, иако их овде, према последњем попису становништва, живи више од једне трећине.

Реч је о дану када су јединице бивше ЈНА ушле у Вуковар, што се сматра „падом тог града“ у последњем рату.

Централни догађај је кретање традиционалне Колоне сећања, која полази од вуковарске болнице до Меморицјалног центра и у њој учествују бројни бранитељи, гости и представници хрватске власти.

Премијер Андреј Пленковић рекао је пре почетка церемоније да је Дан сећања још једна прилика за изражавање дубоког поштовања и захвалности свим бранитељима и онима који су, како је рекао, дали живот за слободну и данас модерну Хрватску.

– Јединство које видимо данас у Вуковару нека буде подстицај за будућност. У сарадњи с градоначелником и жупаном договорили смо да ћемо године пред нама искористити за социјални и економски бољитак свих грађана Вуковара, у европском духу, духу толеранције и уз сећање и пијетет због свих жртава, казао је Пленковић.

Ово је 25. годишњица обележавања Дана сећања. Протеклих година, међутим, обележавање овог дана за Хрвате није значио јединство.

Некадашња влада СДП-овца Зорана Милановића, наиме, имала је великих проблема са бранитељима који нису задовољни својим статусом, па су се формирали своју колону, одвојену од државног врха, а атмосфера је тада често била на ивици инцидента.

Председник Сабора и лидер мање чланице владајуће коалиције Божо Петров је рекао да је, одлука владе да обезбеди средства за обнову у рату разрушеног водоторња у том граду, заправо порука да у Хрватима не постоји мржња него воља да се обнови благостање и мир.

Вуковарски Срби, међутим, ни на који начин не учествују у овом обележавању, а саборски заступник и председник Српског националног вијећа Милорад Пуповац је рекао да ове године ни он неће присуствовати годишњици Дана сећања.

– Кад обележавамо страдање, не делимо жртве. Лани смо то урадили у цркви Преображења Господњег и ове године ћемо учинити исто. За људе који су одведени из Болнице и убијени на Овчари, за све који су убијени и након уласка војске у Вуковар, каже Пуповац.

Пуповац, који иначе, подржава Пленковићеву владу, каже да је то била добра одлука да представници СДСС-а не буду данас у Вуковару.

– Данас смо у Вуковару свешћу, али не и физички. Саосећамо са жртвама, као и други људи, којима је на срцу страдање толиких људи. Тамо смо вођени моралним осећајем према невино страдалим и свим страдалима у Вуковару, казао је Пуповац.

Заменик градоначелника Вуковара Срђан Милаковић рекао је јуче да, упркос свим напорима да Срби поставе спомен плоче на места на којима су страдали српски цивили није уредио плодом јер им није дозвољено.

– Требало би да се створе животни предуслови, да Срби постану равноправни грађани Вуковара, да се онда ода почаст свим жртвама страдалима у Вуковару, а не да он има карактер ратовања, стварања победа или обележавања пораза, навео је Милаковић.

Осврнувши се на живот Хрвата и Срба у Вуковару, Милаковић каже да је једна димензија приватни, свакодневни живот људи, а друга је однос власти, односно јавна сфера.

– Упркос свим препрекама, људи настоје да живе свој живот. Рат је онемогућио и покидао бројне везе, створен је дисконтинуитет. Младе генерације обнављају све те препреке. Димензија јавне сфере је таква да у много случајева онемогућава ту врсту суживота града Вуковара. Ово што се обележава је више терет за његове грађане него што је добродошло и што им омогућава лакши живот, навео је он.

Извор:Танјуг