Србија

КОВИД-ПАСОШИ БАР ЗА СЛАВЉА: Седница Кризног штаба биће вероватно одржана до петка! Ево шта следи!

СВЕ је извесније да ће противепидемијске мере морати поново да се „затежу“, али сем основног правца који предлаже медицински део – да се ограниче и боље контролишу јавна окупљања, у интерној комуникацији између чланова Кризног штаба, како је у уторак потврђено „Новостима“, ништа детаљније није договорено.

За потезе на које се одлучују друге земље, које улазак у ресторане, биоскопе, тржне центре па и јавни превоз, условљавају ковид-пропусницама, код нас, бар засад, не постоји сагласност.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Медицински део Кризног штаба чека одговор на свој захтев да се ово тело састане, јер се од последњег заседања 28. јула, епидемиолошка ситуација знатно променила. Јуче је вирус корона потврђен код 1.485 особа од 13.695 тестираних, а троје је преминуло од ковида. Нова седница на којој ће главна тема бити погоршање епидемиолошке ситуације, још није заказана, али се очекује да ће бити одржана најкасније у петак. Медицински део Кризног штаба ће, како нам је у уторак потврђено, на нову седницу са старим захтевом – да се лимит за јавна окупљања са садашњих 500 спусти на највише 150, и да се бар за организована славља траже потврде о вакцинацији.

Ни лекарима у штабу није јасно зашто су ковид-пропуснице код нас толико непожељне, кад их уводи све више земаља. Оне су и у суседној Црној Гори услов за улазак у дискотеке, ноћне клубове и унутрашње просторије кафића и ресторана. Италија је од 6. августа увела обавезне ковид-пропуснице, па се на улазу у ресторане гостима проверава QР код. Већ и сама најава, која је у међувремену и спроведена у праксу, да ће санитарна пропусница, односно доказ о вакцинацији, прележаној болести или негативан тест на корону, бити обавезни за кафее, ресторане, сајмове и путовања авионом и возом, у Француској је у другој половини јула повећала интересовање за вакцинацију. За само два сата од Макронове најаве о увођењу санитарних пропусница за вакцинацију се пријавило два милиона Француза.

Таква мера би, можда, и у Србији могла да буде начин да се подстакне вакцинација, која је и буквално готово замрла иако вакцина има. На вакциналним пунктовима очекују да наредних дана имају више заинтересованих за трећу дозу, чије давање је почело у уторак, него за прву. Због таквог манира, са тек 50,2 одсто вакцинисаног одраслог становништва бар једном дозом, опет смо на прагу рестриктивних мера.

– Морамо да схватимо да морамо да вратимо озбиљност на ниво који смо имали, јер поново расте број оболелих – рекао је у уторак епидемиолог др Предраг Кон. – Саме бројке ће опаметити људе, нажалост. Кажем нажалост, јер да смо се раније опаметили, спречили бисмо овај раст. Очекујем седницу Кризног штаба, медицински део је тражио консултације и седницу, мислим да ће то ускоро бити.

Доктор Кон не жели да прејудицира какве мере би могле да уследе, али каже да је најбитније да се смање контакти, поготово оних који нису заштићени.

– Видимо да чак и вакцинисани оболевају, што значи да долази до пробоја имунитета и самим тим не можемо се понашати као да ризика уопште нема – наводи др Кон. – Када се окупе сви који су вакцинисани, чак је 10 пута мањи ризик него када се окупе невакцинисани.

У РЕГИОНУ НАЈТЕЖЕ У ЦРНОЈ ГОРИ

СРБИЈА се са 35. места на којем је била прошле седмице, померила на 29. на европској листи учесталости инфекције короном у протеклих седам дана. На 100.000 становника сада имамо 91,1 новозараженог. Словенија, рецимо има 63, а Хрватска 48,5. Убедљиво најлошија епидемиолошка ситуација у региону, а замало и у Европи је у Црној Гори, која је на високом другом месту по учесталости инфекције са чак 397,5 заражених на 100.000 становника.

 

 

 

 

 

 

Извор: Новости.рс