Србија

ТОДОРОВИЋ ОБЈАВИО ДЕТАЉНУ ПРОГНОЗУ: Ово је тачан датум када нам поново стижу тропске врућине

Метеоролог Недељко Тодоровић најавио је да нас до краја месеца очекују уобичајене температуре за ово доба године. Истиче да, иако се најављује да ће нови афрички антициклон Нерон донети температуре преко 40 степени Целзијус, вероватно је неће бити тако високе, али ће се температура кретати између 35 и 37 степени.

– Давање имена циклонима нема посебан значај ни за метеорологију, ни за грађане, осим што звучи бомбастично. То су забавне игре, ти називи, баш као и термин суперћелијска олуја. Оно што је чињеница је да нам долази топло време, право летње. Од 13. до 20. августа температуре ће се кретати од 35 до 37 степени. Биће врућина, али неће бити 40 степени Целзијуса – истакао је Тодоровић.

Региструјте се на првој српској друштвеној мрежи Србсбук

Према његовим речима, после Преображења, односно 19. и 20. августа, могуће су локалне грмљавине.

– Уследиће и пад температура, али ништа страшно, већ уобичајено за ово доба године – истакао је Тодоровић.

Јул најтоплији месец на целој планети

Иначе, како је јуче објавила европска организација за праћење климе „Коперникус“, јул ове године је био најтоплији месец досад на планети, са просечном глобалном температуром од 16,95 степени Целзијусових. Према истом извору, јулска глобална просечна температура била је за трећину степена виша од претходног рекорда 2019. године.

Служба за климатске промене Коперникус, која је део свемирског програма ЕУ, у саопштењу је навела и да се глобални температурни рекорди обично обарају за стоте или десете делове степена, тако да је овај рекорд изузетан.

Заменица директора Коперникуса Саманта Берџес рекла је да глобално отопљавање има катастрофалне последице за људе и за планету, изложену све чешћим и интензивнијим екстремним догађајима. Дани у јулу били су топлији него што је раније забележено већ од 2. јула, тако да су Коперникус и Светска метеоролошка организација дали рано саопштење да је то вероватно најтоплији месец и пре него што се завршио.

Јул је био за 1,5 степени Целзијусових топлији у односу на прединдустријско време. Прошли месец је био за 0,7 степени Целзијусових топлији од просечног јула од 1991. до 2020. године, саопштио је Коперникус.

Како је наведено, светски океани су били за пола степена топлији него у претходних 30 година, а северни Атлантик је био за 1,05 степени топлији од просека. Објављено је да је на Антарктику забележен рекордно низак ниво морског леда са 15 одсто испод просека за ово доба године.

Коперникусово бележење температура сеже до 1940. године, а температура у јулу била је рекордна и у односу на евиденцију америчке Националне управе за океане и атмосферу, која сеже до 1850.

– Јул је био најтоплији месец на Земљи у последњих 10.000 година – рекао је климатолог са Потсдамског института за истраживање климе у Немачкој Стефан Рамсторф, који није био део тима Коперникуса.

– Не би требало да бринемо о јулу јер је рекорд, већ зато што неће дуго бити рекорд – упозорила је климатска научница Империјалног колеџа у Лондону Фридерике Ото.

У Немачкој се смрзавају, у Ирану кувају

Претходних дана јака олуја је забелела улице града Ројтлингена у Немачкој, где је град створио прекривач од неколико центиметара, па су многи помислили да је усред августа пао снег. Пролазници су навукли капуте, а лични осећај је, како су изјавили за тамошње медије, био да се смрзавају. Истовремено, у Ирану су забележене рекордно високе температуре. Званична новинска агенција ИРНА пренела је да су у југозападном Ирану температуре достигле 66,7 степени Целзијуса.

Хаос на северу Европе

Норвешке власти упозориле су јуче становништво да се припреми за „екстремно обилне падавине“, након што су у олуји Ханс две особе изгубиле живот.

„Ово је веома озбиљна ситуација која може довести до великих последица. Доћи ће до великих поплава, штете од ерозије и штете од поплава на зградама и инфраструктури“, саопштено је на порталу Дирекције. У Финској влада је позвала становништво да не излази на море, Шведски метеоролошки и хидролошки институт издао је црвени метеоаларм за централне делове земље, уз упозорење на „веома велике количине кише које могу узроковати изузетно велике токове на неколико места“. Поплаве и клизишта довели су до затварања десетине путева у јужној Норвешкој и Шведској, а најмање 119 људи је евакуисано у Норвешкој до поднева.

Извор: Блиц/Ало